CS GO Ping Düşürme Yöntemleri

cs-go-ping-dusurme

Modern video oyun motorlarının (Source Engine de dahil olmak üzere) maalesef pek çoğunda lag sorunları yaşanıyor. Lag denilen bu problem, düşük kaliteli internet bağlantılarında online oyun tecrübesini olumsuz yönde etkiliyor ve tabiri caizse, ‘tadınızı kaçırıyor’. Biz de bu yazıda sizlere CS GO ping düşürme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Birkaç ufak noktaya dikkat edersek, CS GO lag sorunu kabus olmaktan çıkacak.

CS GO Ping Düşürme

CS GO lag sorunu, çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabiliyor. İlk olarak internet bağlantınız online oyunlar için uygun olup olmadığını kontrol edin. Kotalı internetlerle bu tip oyunları oynamak zaten mümkün değilken, hız artırımı için kablolu bağlantıyı tercih edebilirsiniz. Eğer internete wireless bir modemle bağlanıyorsanız, ethernet kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayıp öyle deneyin. Kablolu bağlantılarda, oyunlarda ciddi bir ping düşüşü söz konusudur.

Bir ikincisi de, oyun oynarken mutlaka arka plan uygulamalarınıza dikkat edin. Oyun esnasında çalışan uygulamalar, indirme yapan programlar deneyiminizi olumsuz yönde etkileyecektir ve CS GO ping sorunu oluşacaktır.

Donanımsal Sorunlar

Eğer internet bağlantınızdan her halükarda eminseniz, problem bilgisayarınızla alakalı da olabilir. Özellike ekran kartları, oyunlar için bir nevi ‘kan’ görevi görür ve onsuz olmaz. Eğer ekran kartınız – grafik yazılımınız optimum seviyede değilse, lag ve benzeri problemler yaşanması olasıdır. Bunun için ekran kartınızın mutlaka en güncel sürücülere sahip olduğunu kontrol edin. Bunu Nvidia – AMD gibi markaların sitelerinden veya bilgisayarınızda bulunan programlarından tespit edebilirsiniz.

Aynı zamanda cihazınızı temiz tutmanız da oldukça önemli. Unutmayın ki, toz bir bilgisayarın en kötü düşmanlarından birisidir. Her ay cihazınızı temizlediğinizden, bakımını yaptığınızdan emin olun. Özellikle laptop kullanıcısıysanız, sık sık fanlarını temizleyin ve termal macun yenilemesi yapın. Bu şekilde ısınma sorunlarını da engellersiniz.

Herkes oyunları en üst ayarlarda oynamak ister fakat bu her zaman mümkün değildir. Özellikle CS GO gibi oyunlarda ping düşürmek için grafik ayarlarını kısmanızı tavsiye ederiz. Dikkat ederseniz, en profesyonel oyuncular bile bu oyunda düşük çözünürlüklerle oynuyorlar ve sadece gölgeleri açıyorlar. Rakip oyuncuların yerini tespit etmeniz için sadaece gölgelerin açık kalması yeterli olacaktır. Diğer grafiksel ayarları ise kasarak lag sorununu çözebilir, oyunu epey hızlandırabilirsiniz.

cs go ping sorunu

Önerilen CS GO Komutları

Bağlantıdan maksimum verim almak için ağ komutlarının ayarlarını da iyi yapmalısınız;

rate

cl_cmdrate

cl_updaterate

cl_interp_ratio

cl_interp

Rate: Rate, CS GO’nun ne kadar bayt kullanacağını belirler. Varsayılan değer 80 bindir ve en fazla 128 bin ayarlanabilir. Eğer çok yavaş bir internete sahip değilseniz, daima 128 bini kullanmalısınız. İnternet hızınızı SpeedTest üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Oyun içi tavsiye edilen komut; rate “128000”

cl_cmdrate: İstemcinizin sunucudan her saniye aldığı paket sayısıdır. Varsayılan rakam 64, maksimum rakam ise 128’dir. Buna rağmen serverlarda yer alan tickrate sebebiyle daha fazlasına ayarlamak mümkün değildir.

Oyun içi tavsiye edilen komut; cl_cmdrate “64”

cl_interp: İnterpolasyon değerini belirler ve bu şekilde daha akıcı bir oyun sağlanır.

Oyun içi tavsiye edilen komut; cl_interp “0”

Kısacası, CS GO ping düşürme yöntemleri hem oyun içi, hem oyun dışı olarak ikiye ayrılıyorlar. Bu durum bazen donanımdan, bazen de yazılımdan kaynaklanabiliyor fakat her iki durumda da alınabilecek çok sayıda önlem var. Bu önlemleri alarak CS GO ping sorununu da ortadan kaldırmış olabilirsiniz.