YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

youtubedan-para-kazanma

Google tarafından satın alınan YouTube, son yıllarda hiç olmadığı kadar popüler durumda. Hergün binlerce farklı videonun yayınlandığı, sayısız kanalla her kesime hitap eden site artık sıradan bir video izleme platformu değil. YouTube günümüzde sanal bir televizyon hâline dönüşürken, insanlar da hâliyle YouTube’dan nasıl para kazanılır sorularını yöneltiyorlar. Çünkü site kullanıcılarına izlenme sayılarına bağlı olarak para da ödüyor ve artık ortada ‘YouTuber’ diye bir terim bile var.

YouTube’a her dakika 300 saatlik video içeriği yüklenirken, aynı zamanda günlük olarak da sitede 4 milyar video izlenmesi gerçekleşiyor. Sizce geleneksel bir televizyonun bu rakamlara erişmesi mümkün mü? Tabii ki de değil! Her ne kadar YouTube Türkiye’de biraz daha az ödemeler yapsa da, yine de gelir elde etmeniz mümkün.

Bir kitle oluşturun

İlk ve önemli nokta YouTube üzerinde kitle oluşturmanız çünkü videolarınızı kimse izlemezse, para da kazanamazsınız. Ufak tefek kanallar az sayıda takipçiyle bir miktar para elde etse de, Google AdSsense belli bir miktara ulaşmadan zaten ödeme yapmıyor.

Kitlenizi oluşturmak için en başta düzenli ve çekici içerikler üretin, insanları ‘Abone Ol’ tuşuna, beğenmeye ve yorum yapmaya yöneltici şeyler yapın ve YouTube’un sunduğu her şansı kullanın.

Nasıl YouTube kanalı açılır?

Etkileşim, etkileşim…

YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunu yanıtlarken etkileşime de dikkat çekmek gerekiyor. Belki bu biraz zorlu gelebilir fakat takipçilerinizle devamlı konuşun, sordukları soruları yanıtlayın ve yorumlarını beğenin.

AdSense kullanın

Google’ın videolara para ödenmesi için kullandığı temel metod zaten Google AdSense. Dolayısıyla bu sisteme üye olmayı, ardından yüklediğiniz her videoda AdSense’i aktif hâle getirmeyi unutmayın. Elbette bunun için telif hakkı olan video ve sesler kullanmamanız gerekiyor.

Ayrıca AdSense alternatifi YouTube’da kullanılabilecek farklı ödeme sistemleri de var fakat ilk aşamada AdSense ile devam etmenizi öneririz.

youtube-ile-para-kazanma

Para ödemelerini sağlayın

Belli bir kitleniz oluştuysa, cömert olmalarını sağlayabilirsiniz. Çeşitli platformlar aracılığıyla, işi çok da fazla ‘dilenciliğe’ dökmeden bağış almak mantıklı olabilir. Kaldı ki Twitch platformu yıllardır bu sistem üzerinden ilerliyor ve aynısı YouTube’da da uygulanabilir.

Tabii ki dediğimiz gibi, sakın ama sakın izleyicilerinizi buna zorlamayın çünkü aksi durumda çok daha ters bile tepebilir.

Sponsor alın

Dikkat çeken bir kanalsanız ve bolca izleniyorsanız, çeşitli marka ve kurumlar size reklam vermek, spnosor olmak isteyebilir. Eğer onlar sizi bulmadıysa, siz sponsor bulmayı deneyin ve devamlı araştırın.

Tabii bu noktada kanal içeriğinizin, sponsorlara uygun olması da gerekiyor. Örneğin bir kadın kanalı, rahatlıkla kadın bakım ürünleri üreten bir firmadan reklam alabilirken, oyun videoları yüklüyorsanız da oyun ekipmanları satan bir markayla anlaşma sağlamanız olası.

Markalaşın

YouTube ortamını asla küçümsemeyin çünkü burada marka hâline gelen, yıldız olan çok fazla kişi var. Eğer ciddi kitlelere ulaştıysanız, artık kendinizi marka olarak pazarlayabilirsiniz. Kaldı ki, eminiz daha önce kendi tişörtünü bastırıp satan YouTuber’lar görmüşsünüzdür.

Sonuç olarak, YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunu böylece yanıtlamış olduk. İyi içerik üretmeye, yorulmadan yüklemeye devam edin ve emeğinizin karşılığını alın.