Nasıl YouTube Kanalı Açılır?

youtube kanalı açma

Genel olarak internet ve sosyal medya, dünyayı daha küçük ve erişilebilir bir yer hâline getirdi. Twitter, Facebook ve YouTube gibi platformlar aracılığıyla anlık olarak global olayları takip edebiliyoruz, gelişmelerden haberdar olabiliyoruz. Tüm bunların arasında video platformu olarak yayın hayatına başlayan fakat artık dev bir multimedya merkezi hâline gelen YouTube da ciddi bir yere sahip. YouTube kanal açma bugünlerde iyice popüler hâldeyken, bu yazıda da nasıl YouTube kanalı açılır konusuna değineceğiz.

Nasıl YouTube kanalı açılır?

youtube kanal açmaYouTube, internette fark edilmenin en iyi yollarından birisi ve hatta bu platformu kullanarak geçimini sağlayanlar bile var. Her ne kadar rekabet günden güne artsa da, hâlâ başarılı bir YouTube kanalı açabilir ve yayın yapabilirsiniz.

YouTube’da kanal açmak için öncelikle bir Google –Gmail hesabına sahip olmalısınız. Ardından bu hesabı kullanarak YouTube üzerinde oturum açın ve sol üste bakın, burada ‘Kanal oluştur’ sekmesini göreceksiniz. Gerekli alanları doldurarak kanal açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

YouTube’dan video indirme yöntemleri

YouTube kanalı isim önerileri

Kanal açanların en çok takıldığı noktalardan birisi de YouTube kanalı için isim önerisi oluyor. Aslında bu konuda haklılar ve iyi bir isim seçmek için uzun süre düşünmek gerekebilir. Kanal ismini mutlaka yaratıcı, mümkünse benzersiz olmalıdır.

Özenle içerik üreteceğiniz kanalın diğerlerine benzemesini istemezsiniz, bu yüzden de yaratıcı ve kullanılmayan bir isim seçmeyi deneyin. Tabii aynı zamanda kanal isminiz, kanal içeriğinizi de yansıtan, akılda kalıcı bir isim olmalı. Örneğin kategorilere göre şöyle örnekler verebiliriz;

Anıl’ın Oyun Kanalı

Anıl’la İngilizce Öğreniyorum

Anıl’ın Restoran Önerileri

youtube-isim-onerisi

YouTube’da nasıl başarılı olunur?

Bir kanal açmak, doğrudan başarılı ve popüler olacağınız anlamına gelmiyor. Aslına bakarsanız, bunun mucizevi bir yöntemi de yok ve zaman gerektiren bir çalışma rutinine ihtiyacınız var. Yani nasıl YouTube kanalı açılır sorusunu yanıtladıktan sonra, bunlara da göz atmamız gerekiyor. YouTube’da başarılı olmak için izlemeniz gereken püf noktalar şu şekilde;

Düzenli içerik üretin: Çabuk vazgeçmeyin, sıkılmayın ve düzenli olarak kanalınız için yeni videolar hazırlayın. İlk başlarda izlenimleriniz oldukça düşük olacak, bunu kabullenmelisiniz. Fakat üretmeye devam ettikçe, yavaş yavaş ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz.

Belli bir kategori seçin: Her konuda video ekleyen, yayın yapan kanallar malaesef başarısızlığa mahkumdur. Kendinize bir kategori belirleyin ve videolarınızı buna göre hazırlayın. Uzmanlık alanlarınız nedir, nelerden hoşlanıyorsunuz? Bu soruların yanıtına göre bir kanal açın.

Rekabeti ve rakipleri değerlendirin: Kanalınıza benzer içerik üreten kanallar ne kadar azsa, o kadar şanslısınız demektir. Aynı zamanda diğer rakiplerinize de göz atmayı, nasıl başarı yakaladıklarını ve neler yaptıklarını izlemeyi unutmayın.

Ses ve görüntüyle zenginleştirin: İstatistiklere göre kendi sesinizle, hatta webcam görüntünüzle çekeceğiniz videolar diğerlerine göre çok daha başarı yakalıyor ve sıradanlıktan kurtulmuş oluyor. Bu yüzden videolarınızda mutlaka konuşun, mümkünse kendiniz de gözükün.

Ekipman alın: Belli bir noktadan sonra daha iyi bir ses ve görüntü için ekipman ihtiyacınız doğabilir. Bu yüzden başlangıç seviyesinde, en azından işinizi görecek bir mikrofon ve web kamerası satın almayı düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak, artık YouTube kanalı nasıl açılır, YouTube’da nasıl başarılı olunur sorularına verecek az çok yanıtınız var. Sıra bunları uygulamaya ve ilk videonuzu yayınlamaya geldi. İlk çalışmanızda kendinizden bahsedip, kanalınızın potansiyel kitlesine seslenin ve gelecekteki konularınızı konuşun. YouTube hayatınızda başarılar!