Bitcoin Hakkında Her Şey: Bitcoin Nedir, Ne İşe Yarar?

bitcoin kazanma

Bitcoin terimini internette gezinti yaparken bile muhtemelen duymuş, sanal ortamda yapılan alışverişlerde oldukça değerli olduğunu işitmişsinizdir. Bitcoin sistemine dair aslında anlatacak çok şeyimiz var fakat ilk olarak kötü haberlerle başlayalım. Bu sisteme yeni katılmayı planlıyorsanız, maalesef biraz geç kaldınız ve kâr etmeniz oldukça zor olacaktır. Zira kendisi günümüzde iyice ortaya çıktı ve çok sayıda ‘Bitcoin madencisi’ mevcut. Yine de umut yok diyemeyiz ve bu yazıda da Bitcoin nedir, Bitcoin ne işe yarar ve Bitcoin kazanma nasıl yapılır sorularına yanıt arayacağız. Öyleyse, Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir bankayla veya ülkeyle ilişiği olmayan, internet genelinde kullanılan ve oldukça değerli olan sanal bir para birimidir. İlk olarak 2009 yılının başında ortaya çıkan  Bitcoin, bugün milyarlarca dolar değerindedir ve Paypal, Microsoft, Dell, Zynga gibi dev firmalar dahi Bitcoin ile ödeme kabul etmekteler.

Aslına bakarsanız Bitcoin son birkaç yıla kadar bu denli değerli değildi. 2016 yılında yaşananlardan sonra bu sanal para biriminin değeri birden fırladı ve altını bile geçti. Evet, yanlış duymadınız Bitcoin günümüzde altından daha değerli bir para birimi. Şu anda İngiltere’de altının ons değeri 981 sterlin civarındayken, Bitcoin ise 1021 sterline denk. Bu fiyat artışı ise daha çok Çin’den gelen yoğun Bitcoin talebiyle yaşandı.

Bitcoin Biter mi?

Bitcoin’in şu sıralar tehdit altında olduğu da konuşuluyor çünkü BitTorrent’in yapımcısı Bram Cohen, önümüzdeki dönemlerde kriptolu bir para birimi çıkaracağını açıklamıştı. Cohen’in sistemi Bitcoin’e benzese de, onun en büyük iddiası bu yeni para birimini kasmak için bilgisayarların yüklü elektrik tüketmemesi. Yine de önümüzdeki dönemde, en azından kısa vadede Bitcoin’in sona ereceğini düşünmüyoruz.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Başta da dediğimiz gibi Bitcoin merkez bankalardan bağımsız olarak üretilen, şifrelemeli bir para birimi ve oldukça da pahalı. Özetlersek, ne kadar çok Bitcoin bulunursa yenilerinin üretilmesi de o kadar zorlaşıyor. 2017 itibariyle, 2015 yılına göre 10 kat daha pahalı olan Bitcoin pek çok alışveriş işleminde kullanılmakta.

Dünya üzerinde 100 binlerce firma tarafından Bitcoin kabul görürken, aynı zamanda Greenpeace gibi sivil toplum kuruluşları da Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladılar. Mutlaka siz de internet üzerinde, özellikle yabancı sitelerde gezinirken Bitcoin ile ödeme kabul eden firmalara denk gelmişsinizdir. Buna rağmen bu para birimi kimi zaman yasal olmayan işlerde de kullanılıyor. Örneğin bir dönem Deep Web denen ortamda Silkroad adlı platformda pek çok uyuşturucu satışı Bitcoin aracılığıyla gerçekleşti. Transferler kontrol edilemediği için Bitcoin illegal ortamlarda sıklıkla tercih ediliyor.

Aynı zamanda Bitcoin para birimi, yüksek değer artışı sebebiyle yatırım amaçlı da biriktiriliyor.

bitcoin kazanma
Bitcoin nasıl kazanılır sorusunun yanıtı Slush gibi havuzlarda gizli

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin’i aslında güçlü bir bilgisayar aracılığıyla da elde edebilirsiniz fakat genellikle tek bilgisayarla maden yapmak, elektrik faturanızın toplam kârınızı aşması anlamına gelecektir. Bu yüzden sanal havuzlara katılarak ‘işçi’ olarak çalışabilir, maden işleminin sonunda toplam miktardan yüzde 1-2 oranlarında pay alıp, Bitcoin kazanabilirsiniz. Slush gibi popüler havuzlar Bitcoin piyasasında oldukça popülerken, bazı havuzlar maalesef katılanlara ödeme yapmayıp bütün payı kendisine ayırabiliyor.

Sonuç olarak, Bitcoin nedir, Bitcoin ne işe yarar sorularına bu yanıtları verebiliriz. Şu anda gözükene göre, uzun bir süre daha Bitcoin en popüler sanal para birimi olmaya devam edecek fakat gelecekte kim bilir?