iPhone’a Müzik Atma Nasıl Yapılır?

iTunes müzik yükleme

Şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemİ açık ara Android ve iOS. Buna rağmen aralarında ciddi farklılıklar var ve herkesin tercihleri farklı. Android telefon kullanıcıları, telefon ve bilgisayar arasında dosya aktarımını basitçe ‘sürükle bırak’ mantığıyla hallederken, iPhone’a müzik atma konusu biraz daha karışık. iOS işletim sistemine dosya transferi Android’in aksine zorken, biz de bu rehber yazısında iPhone müzik atma ipuçlarından ve yöntemlerinden bahsedeceğiz.

iPhone’a nasıl müzik atılır?

iPhone telefonlara müzik atmak için en bilinen yöntem tabii ki iTunes’u kullanmak. Bunun için önce programı indirmeli, ardından iPhone telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak programla eşleştirme yapmalısınız. Eşleştirme işleminin ardından, iTunes’ta telefonunuzun içinde yer alan her türlü müziği, dizi ve filmi, fotoğrafları görebileceksiniz.

iPhone’a nasıl müzik indirilir?

iTunes’dan müzik yükleme

Aynı zamanda müzik çalar olarak da kullanabileceğiniz iTunes’ta, sol tarafta ‘Parçalar’ sekmesini göreceksiniz. Bilgisayarınızda yer alan müzikler burada sıralanırken, ardından aşağıdaki Aygıtlar sekmesinden iPhone yazısına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise istediğiniz şarkıları seçerek telefonunuz üstüne sürükleyebilir, aktarım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eğer sürükleyerek şarkıları atamıyorsanız, sol taraftan yine aygıtınızı seçin ve kenar çubuğundan Özet kısmına tıklayın. Buradan Seçenekler’i açın ve ‘Müzikleri ve videoları elle yönet’ seçeneğini aktif hâle getirin.

itunes müzik atma

iPhone’dan iPhone’a müzik atma

Yeni bir iPhone aldınız ve eski telefonunuzdaki buna aktarmak mı istiyorsunuz? iTunes tüm içeriklerinizi iki iPhone arasında taşıyabiliyor fakat bunun için saatler harcıyor, sıkıcı bir şekilde bekliyorsunuz. Aynı zamanda iTunes’dan satın alınmamış şarkılar da aktarılmıyor. Dolayısıyla iTunes’dan müzik atma dışında izleyebileceğiniz daha basit çözümler bulunuyor.

Bunun için öncelikle AnyTrans adlı programı indirerek kurun. Bu program sayesinde bilgisayar, iTunes ve iPhone (ya da iPod) cihazları arasında eşleştirme sağlanacak. Eski 3G iPhone’larda dahi çalışan AnyTrans ile istenilen müzikleri iPhone’dan iPhone’a direkt olarak gönderebilirsiniz. Aynı zamanda toplu olarak cihazınızda bulunan şarkıları da silebiliyorsunuz. AnyTrans ile ayrıca sadece müzik transferi değil, fotoğraf, video, zil sesi, sesli kitap, ses kaydı, rehber, mesaj ve daha pek çok şeyin aktarımını yapabilirsiniz.

AnyTrans ile iPhone müzik atma

Adım 1: Önce AnyTrans’i indirip Mac ya da Windows bilgisayarınıza kurun, ardından her iki iPhone telefonunuzu da USB kablosu aracılığıyla bağlayın.

Adım 2: İki telefonun da eşleştirmesi tamamlanınca, kategorilerdeki alt alta üç noktalı simgeye tıklayın.

Adım 3: Audio kısmına, ardından Music’e tıklayın.

Adım 4: Burada karşınıza şarkılar çıkacak. Diğer iPhone’a aktarmak istediklerinizi seçin, ardından sağ üstte bulunan aygıt ikonuna tıklayarak kopyalama işlemini başlatın.

AnyTrans, yaklaşık 6000 şarkıyı 20 dakika gibi kısa bir süre içinde bir telefondan diğerine aktarabiliyor ve iPhone müzik yükleme işlemi gerçekleştiriyor. Bu sırada farklı işlemlerle de meşgul olabilirsiniz çünkü program oldukça sistem dostu ve fazla işlemci-sanal bellek tüketimi gerçekleştirmiyor.

Sonuç olarak, iPhone’a müzik atma işlemi Android’e göre biraz daha zor gibi gözükse de, aslında temel metodlara alıştığınızda oldukça kolay ve hızlı.