CS GO Rütbe Sistemi

cs-go-rank-sistemi

CS GO şu anda şüphesiz dünya üzerinde en çok oynanan online FPS oyunu ve Valve’in yapımı, beş senedir de liderliği kimseye bırakmıyor. Oyunu bu denli popüler hâle getiren etken ise oyundaki inanılmaz rekabetçi yapı ve insanlar CS GO rütbe sistemi içinde ilerlemeye, tabiri caizse ‘en iyisi’ olmaya çalışıyorlar. Açıkçası, diğer FPS oyunlarıyla kıyaslandığında CS GO rank sistemi çok daha zor ve uzun bir süreç. Oyunda rütbe atlamak hiç de kolay değil ve kimi zaman gerçekten sinir bozucu bir durum. Biz de bu yazıda CS GO rütbe sistemi konusuna değineceğiz.

CS GO rütbe sistemi nasıl ilerliyor?

CS GO rank sistemi de tıpkı MoBA oyunlarındaki gibi ELO adı verilen puanlarla hesaplanıyor ve bu yükseldikçe, oyuncular da yeni rütbeler almaya başlıyorlar. Oyuna Silver 1 rütbesinde başlarken, en yüksek Global Elite’a ulaşmak ise aylar alabiliyor, kimi oyuncu hiçbir zaman bu seviyeleri göremiyor.

CS GO’da ilk rütbenizi almak için öncelikle 10 adet rekabetçi maça girmeniz gerekiyor. Rekabetçi oyunlara yeni başladıysanız, ilk rütbeniz açılana kadar günde en fazla 2 adet maça girebiliyorsunuz. Yani matematiksel olarak, beş gün boyunca devamlı rekabetçi maçlara girerseniz sonunda ilk rütbenizi alıyorsunuz. Çoğu oyuncu Silver 1 rütbesiyle başlasa da, eğer ilk 10 maçta bolca galibiyet alırsa daha yüksek seviyelerde de olabiliyor.

CS GO Ping Düşürme Yöntemleri

CS GO rütbeleri ise şu şekilde;

cs go rütbe atlama

CS GO rütbe sistemini ne etkiliyor?

CS GO’da elo puanlarını arttıran sadece iki faktör var. Bunlardan birincisi oyunda kazandığınız veya kaybettiğiniz round sayısı. Hem siz, hem de takımınızdaki diğer dört oyuncu round kaybettikçe ELO da kaybediyorsunuz. Aynı şekilde kazandıkça, Elo puanınız da yükseliyor. Round kazandığınızda Elo kaybetmek veya kaybettiğinizde Elo kazanmak ise mümkün değil.

Rütbe sistemini etkileyen ikinci faktör ise MVP olarak bilinen maçın adamı olmanız. Bildiğiniz gibi CS GO’da her round sonunda bir oyuncu, maçın adamı seçiliyor. Bu kişi yaptığı asistlere, öldürdüğü adamlara veya bombayı kurmasına  ya da imha etmesine göre seçiliyor. Kimi zaman kaybeden takımın oyuncusu dahi o raundun en iyi oyuncusu seçilebiliyor. Yani raund kaybetmenin yanı sıra eğer maçın adamı seçilirseniz de rütbe sisteminde ilerleyebiliyorsunuz.

CS GO nasıl MVP olunur?

CS GO rütbe sistemi içinde maçın adamı yani MVP olmayı etkileyen faktörler şunlardır;

* Öldürme, asist yapma veya ölme

* Takım arkadaşını öldürme ya da intihar

* Kafadan vurma

* İsabetli atışlar

* El bombasıyla, bıçakla öldürmeler

* Raundun bitme süresi

* Skor tablosundaki yeriniz

* Raund sırasında başarım kazanmanız

* Kurtarılan veya vurulan rehine

* Alınan veya verilen hasar

CS GO’da rütbe yükselmenin faydası ne?

Birçok kişi oyunda rütbe atlamanın neden bu kadar önemli olduğunu sorarken, aslına bakarsanız buna net bir cevap vermek mümkün değil. Açıkçası tüm diğer rekabetçi oyunlar gibi, CS GO’da da rütbe yükselmenin tek amacı oyun içi prestij ve daha iyi oyuncularla eşleşmek. Oyunda rütbe atladıkça, takımınıza da sizin rütbenize yakın oyuncular katılmış oluyor.

Kısacası, CS GO rütbe sistemi kağıt üstünde çok karışık olmayan bir sistem fakat oyun içinde rütbe atlamak, son derece zorlu bir süreç. Oyunun popülerliği böyle devam ettikçe, insanlar da CS GO’da rekabetçi maçlarda saatlerini harcamaya devam edecek gibi duruyor.