iPhone Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone rehber yedekleme ve iPhone kişileri yedekleme Apple telefon sahipleri tarafından oldukça sık soruluyor. Aslına bakarsanız, sadece iPhone’da değil aynı zamanda iPad ve iPod Touch gibi diğer Apple multimedya cihazlarında da rehberi, hatta tüm telefonu yedekleyebilir rahatlıkla tekrar kullanabilirsiniz.

iPhone Rehber Yedekleme

İşleme başlamadan önce uygun bir yöntem seçmeniz gerekiyor. Yöntemden kastımız, iCloud veya iTunes. Hem iCloud, hem de iTunes servislerini kullanarak cep telefonunuzdaki verileri ve tabii ki rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

iCloud ile iPhone nasıl yedeklenir?

Öncelikle akıllı telefonunuzun bir Wi-Fi ağına bağlı olması şart. Ardından telefonunuzun Ayarlar > (isminiz) kısmına girin ve burada iCloud seçeneğine dokunun. Eğer İos 10.2 ya da daha eski sürümleri kullanmaktaysanız, Ayarlar’da aşağıya gidin ve oradan iCloud’u bulun.

Ardından iCloud Yedekleme seçeneğine basın ve bunun açık olduğuna da (yeşil renkli çubuk ile) emin olun. Son olarak Yedekle seçeneğine dokunun ve işlem bitene kadar kablosuz internetinizin açık olduğundan emin olun.

İşlem tamamlanınca, artık cep telefonunuzdaki her şey yedeklenmiş olacak fakat emin olmak için Ayarlar > (isminiz) > iCloud > iCloud Saklama Alanı > Alanı Yönet kısmına gitmelisiniz. Buradan telefonunuzu seçin, yedeklemenin tarihine bakın. Eğer o günü gösteriyorsa, yedekleme işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.

Ayrıca dilerseniz, iCloud’un otomatik güncelleme seçeneğini de kullanırsanız. Sistem böyle bir hizmet de sunuyor ve telefonunuzu her şeyiyle, her gün otomatik yedekleyebiliyor. Fakat unutmamak gerekir ki, iCloud tarafından kullanıcılara sunulan saklama alanı 5GB ile sınırlı. Eğer daha fazlasına ihtiyacınız varsa ve iPhone rehber yedekleme yapmak istiyorsanız, aylık ücret ödemeniz gerekmekte. iCloud için 50GB aylık saklama alanı 2.99 TL ile başlamakta ve kademeli olarak artmakta.

iphone kişileri yedekleme

2016 yılının en iyi 10 iPhone uygulaması

iTunes ile telefon rehberi nasıl yedeklenir?

iCloud’un yanı sıra Apple uygulaması iTunes ile de telefonunuzu yedekleyebilirsiniz. Bunun için programı bilgisayarınıza kurduktan sonra açın ve cihazınızı da bilgisayara bağlayın. Eğer program sizden aygıt parolası isterse ya da ‘Bu bilgisayara güvenilsin mi?’ şeklinde bir uyarı sunarsa, ilerleyin ve adımları takip edin. iTunes’a geçiş yaptığınızda hangi cihazı (iPhone, iPod ya da iPad) kullanıyorsanız onu seçin.

Giriş yaptıktan sonra ekranda Yedeklemeler bölmesini zaten doğrudan göreceksinizdir. Buradan ‘Şimdi Yedekle’ seçeneğine tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bu işlem telefonunuzdaki dosyaların boyutuna göre kimi zaman uzun sürebilir. İşlem bitince iTunes’da Tercihler > Aygıtlar yolunu izleyin ve yedekleme işleminin doğru şekilde sonlandığından emin olun.

Kısacas, iPhone rehber yedekleme ve iPhone kişileri yedekleme işlemleri sanıldığının aksine oldukça kolaylar. Bunu hem iCloud bulut servisi, hem de iTunes bilgisayar programı aracılığıyla yapabilirsiniz. Apple doğrudan bu hizmetleri sunarken, aynı zamanda piyasada telefonunuzu yedeklemenizde size yardımcı olacak pek çok üçüncü parti uygulama da bulunmakta. Örneğin My Contacts Backup – Rehber Yedekleme, Easy Backup gibi yan uygulamalar da benzer hizmetler sunmaktalar.