iPhone Rehber Silme – iPhone Kişileri Nasıl Silinir?

iphone

Maalesef iOS kullanıcıları bazen sorunlar yaşayabiliyor ve iPhone Rehber Silme de bunlardan birisi. Çeşitli sebeplerden dolayı kalıcı veya toplu olarak rehber silmeniz gerektiğinde, aslında birkaç basit adımı uygulayarak işinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

iPhone Rehber Silme

  1. Adım: İlk olarak telefonunuzun menüsünden rehberinizi açın. Alternatif olarak yine telefonun alt kısmında bulunan rehber ikonuna da tıklayabilirsiniz.
  2. Adım: Şimdi kayıtlı bir kişinin üstüne basın ve rehber sayfasını açın. Eğer doğrudan birini aramak istiyorsanız, ekranın üstündeki arama sekmesine kişinin adını yaızn.
  3. Adım: Kişiyi açınca sağ üst kısımdaki düzenle ikonuna basın. Bunu yaparak kişi üstünde düzenlemeler yapabilir, fotoğrafını, numarasını ve diğer bilgilerini değiştirebilir, hatta doğrudan rehberden kaldırabilirsiniz.
  4. Adım: Ekranı aşağıya doğru kaydırın ve kişiyi sil diyerek tamamlayın.
  5. Adım: Karşınıza ikinci bir uyarı ekranı gelip, silmek istediğinize emin olup olmadığınızı soracak. Onayladıktan sonra kişi rehberinizden kalkmış olacak. Eğer iPhone’unuz bir iCloud hesabına bağlıysa, kişi aynı zamanda oradan da silinecek.

Bilgisayardan iPhone’a Resim Atma

iphone rehber silme

iCloud Kişileri Silme

Eğer kişilerinizi iCloud üzerinden de kaldırmak istiyorsanız, bunun için telefon menünüzden ayarlar sekmesine girin ve Apple ID’nize basın. Eğer kullanıyorsanız, burada zaten karşınıza kullanıcı adınız ve fotoğrafınız çıkacaktır. iCloud hesabınız olmasına rağmen gözükmüyorsa da, önce giriş yapmayı deneyin.

Daha sonra iCloud ikonuna basın ve burada karşınıza çıkan Kişiler – Rehber ikonunu kapalı pozisyonuna getirin. Renk beyaza döndüğünde tüm iCloud kişileri de iPhone’unuzun yerel hafızasından kalkmış olacak. iPhone’umdan sil yazan ikona bastığınızda da, cihazınızla eşleştirdiğiniz tüm iCloud kişileri silinecek.

iPhone Bahar Temizliği

Diğer yandan, bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ‘Bahar Temizliği’ adı verilen uygulama yardımıyla da iPhone rehberini temizleyebilirsiniz. App Store üzerinden 3.49 TL’ye edinebileceğiniz 1 MB boyutundaki Spring Cleaning 2 adlı program, sadece saniyeler içinde tüm kişi listenizi ortadan kaldırmanızı sağlıyor.

iPhone Spring Cleaning 2 Uygulama İndir

iPhone Kişi Silme

Sonuç olarak, iPhone rehberini silmek sanıldığı kadar zor bir işlem değil ve gerek elle, gerek uygulamalar aracılığıyla kısa sürede yapılmakta. Buna rağmen rehberinizi kaldırdığınızda tekrar geri alamayacağınızı bilmelisiniz. Dolayısıyla silmeye başlamadan önce, eğer önemli kişileriniz varsa bunları bir yere not etmenizi veya yedeklemenizi tavsiye ederiz.

iPhone Rehber Yedekleme