Swap Cihaz Nedir?

yenilenmiş telefon

Dünya genelinde özellikle iPhone olmak üzere en çok akıllı telefon satılan ve kısa süre içerisinde yenilnen ülkeler listesinin başında Türkiye geliyor. Tam anlamıyla bir telefon sirkülasyonu yaşanan ülkemizde, tüketiciler sık sık yeni akıllı telefonlar alırken aynı zamanda büyük markalar da ülkemize yatırım yapma yoluna gidiyorlar ve yeni ürünleriyle karşımıza çıkıyorlar. Elbette durum böyleyken farklı terimler öğreniyoruz ve bunlardan birisi de Swap cihaz denilen olgu. Peki swap cihaz nedir? Swap Apple cihaz ne demek ?

Swap cihaz nedir?

Akıllı telefon satın alanlar bir süre sonra bazı problemlerle karşılaşabiliyor ve dolayısıyla ürünlerini garanti süreci içerisinde teknik servise gönderiyorlar. Bu durumda karşılarına ‘Swap cihaz bekliyor’ ya da ‘değişim cihazı bekliyor’ gibi terimler çıkabiliyor. Swap cihaz, temelde değişim yapılacak telefon anlamına geliyor ve zaten Swap kelimesi de İngilizce’de kelime anlamıyla değişim demek.

Kredi Kartsız Apple Kimliği oluşturma yöntemi

Swap cihaz, Apple tarafında özellikle merak edilirken, refurbished yani yenilenmiş telefon ve demo cihazlarla da karıştırılıyor. Bir akıllı telefon swap edildiğinde, teknik servis, size kutusu ve aksesuarları olmayan yeni bir telefon verir. Swap ürünler, vergiden muaf olmak adına ince bir kutuyla gümrükten geçerler ve aksesuarsız olarak ülkeye girerler. Aslında sıfır ve kutulu olan bu cihazlar, genellikle değişim amaçlı kullanırlar.

swap-cihaz-nedir

Bildiğiniz gibi Apple müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan markalardan biri. Teknik servisler de , genellikle pek çok sorunda telefonu tamir etmek yerine yenisini verme yoluna gidiyor.  Bu da swap cihazlarla sağlanıyor. Sanılanın aksine swap cihazlar tamir görmüş değil, sıfır cihazlardır ve refurbished-yenilenmiş sınıfına girmezler. Aynı zamanda bu ürünlere demo da denilemez.

Resmi Apple Teknik Servisi

Buna rağmen konuya dair çeşitli söylentiler de vardır. Bunlardan en önemlisi swap cihazların aslında sıfır değil, yenilenmiş cihazlar olduğudur. Teknik servislerin bu ürünlere yenilenmiş demek yerine swap dediğini, müşterilere de sıfır cihaz gibi teslim ettiğini dile getirenler vardır.

Swap cihaz sıfır mı, yenilenmiş mi?

Açıkçası, bu durum marka ve teknik servislere göre değişim göstermektedir. Kimi marka ve servisler ürünleri doğrudan çöpe atmak yerine tamir edip yeniler ve swap cihaz adı altında müşteriye teslim ederler. Kimileri ise doğrudan swap olarak yurtdışından getirilmiş değişim ürünlerini verirler.

Swap cihaz nedir sorusunu bu şekilde yanıtlasak da, şu bir gerçek ki swap edilen cihazların sıfır mı, yoksa yenilenmiş mi olduğuna müşteri tarafından bakarsak, kolaylıkla anlaşılamayacağını söyleyebiliriz, bu konuda şüpheniz var ise profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Swap telefonların garanti süresinin, mevcut telefonun garanti süresiyle eşdeğer olduğunuda belirtmeden geçmeyelim.