Popmundo- Role Play Hayat Simülasyonu

popmundo nedir

Popmundo online oynanabilen, gerçek hayatımıza paralel bir şekilde ilerleyen bir strateji oyunudur. Eğer ki sizler de bilgisayar başında çokça vakit geçirebiliyorsanız, bu oyun tam anlamıyla size hitap etmektedir. Spelkultur i Sverige AB şirketine aittir ve aynı şirket tarafından da geliştirilmiştir. J. Farnsworth, B. Mackenzie ve B. Samuels’in geliştirip yayımladığı Popmundo, internet aracılığıyla dünyanın dört bir yanından kullanıcıların oynayabileceği çevrimiçi bir rol yapma oyunudur. Amacı, tam anlamıyla bilgisayar başında geçen sıkıntılı zamanlarınızı neşe kaynağına çevirmektir. İstikrar ve süreklilik esası olan oyun, çeşitli başarılarla ve geniş kapsamlı dünyasıyla size birçok eğlence sunmaktadır. 13 yıldır aktif olarak varlığını sürdüren oyun, binlerce insana ev sahipliği rolünü üstlenmekte olup, kıran kırana başarı mücadelesi veren insanlara tanıklık etmektedir.

Sizin Dünyanız, Siz Ne İsterseniz O Olacak !

Popmundo’nun ana teması müzik dahi olsa, seçebileceğiniz çeşitli kariyerler ve bu kariyerlerde ilerleyebileceğiniz çeşitli dallar vardır. Bir müzik dehası olup, gitarınız elinizde, binlerce kişiye hitap etmek de sizin elinizde; azılı bir suçlu rolü üstlenip, polislerle kovalamaca oynamakta! “Ben kendimi insanlara yardıma adamak istiyorum.” deyip, doktor olarak insanlara şifa dağıtmakta. Kısacası, ne olacağınız tamamen size ve bu yolda üstlenmek istediklerinize bağlı. Bunların dışında, “Benim öyle kariyerde, yardımda gözüm yok. Evime bağlı, çocuklarım ve eşimle dolu bir hayat istiyorum.” derseniz de, sıcacık yuvanız ve daha doğmamış çocuklarınız bu kapıların arkasında sizlerin yolunu dört gözle beklemekte

ppm cerah ppm avukat – Kopya

Peki Popmundo’yu Nasıl Oynayacağım ?

Popmundo dünyası aslında gizemlerle ve bilinmezliklerle dolu. “İyi hoş anlattınız, atılmak istiyorum bu serüvene. Peki nasıl oynayacağım?” dediğinizi duyar gibiyim. Sorularınıza hemen bir su serpiyorum ve oyunumuz hakkında sizleri aydınlatıyorum: Popmundo tam anlamıyla metin bazlı bir oyundur. Grafikleri, çeşitli görselleri ve sesi olan gelenekselleşmiş bilgisayar oyunlarından değildir. Burada olan her şey, tamamen size yazılarla ve hayal dünyanızın gücüyle hitap etmektedir. Tabii ki böyle dediysek de, bilgisayara karşı oynayacaksınız demek istemedik. Sonuçta, hiçbir oyun hayal aleminde veya bilgisayarın gizli beyniyle oynanmaz. Bu dünyadaki her karakterin arkasında gerçek bir kişi yer almaktadır. Popmundo dünyasında tüm dünyada nam salmış şehirler ve tabii ki Türk şehirleri de mevcuttur. Kendinizi ülkenizin, en gözde şehri olan İstanbul’a karşı kahvenizi yudumlarken de bulabilirsiniz. İzmir’in güzel sahilinde sörf yaparken de. Türkiye’yi tam olarak temsil eden 4 şehir vardır: “İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya”

istanbul (1)

 Tez Canlıyım Ben, Ne Kadar Zamanımı Alacak Bu Gelişimler ?

Öncelikle cevap vermek isterim ki sabırlı olmalısınız. Sonuçta, emeksiz hiçbir iş sonunda gerekli ilgiyi görmez. İlk başladığınızda seçeceğiniz yola karar verip, ondan sonraki adımlarınızı ona göre atmanız gerekmektedir. Oyun içinde 19 kategoriden oluşan yaklaşık 215 yetenek mevcuttur. Tabii ki bu yeteneklerin çoğu müzikle ve müziğin alt dallarıyla alakalıdır. Oyunun en zor ve meşakkatli yolu da star olmayı seçip, zirveye tırmanmaktır. İdeallerim uğruna ben her şeyi yaparım derseniz, bu uğurda onlarca yetenek geliştirmeniz gerekmekte ve istikrarlı adımlarla ilerlemeniz lazımdır. Tabii ki tüm bu emeklerinizin sonunda meyvelerini toplayacak, başarılarla dolu plaketlerinizi kendinize ait olan evlerinizin ödül odalarına asacaksınızdır. Tüm bu yetenekleri eksiksiz olarak geliştirmek, tam anlamıyla aylarınızı alabilir. Lakin korkmayın, yetenekleriniz gelişme sürecindeyken diğer birçok etkiniklerle ve başarı yollarıyla uğraşabilirsiniz. Aktivitelere katılabilir, patikalar aşabilir, zombileri kesebilir, amaçladığınız başarılara ulaşabilirsiniz. Tüm bunları yaparken müzikten uzaklaşmayın demeyi de ihmal etmek istemiyorum. Çünkü hiçbir başarı plaketi, sizi festival veya birçok müzik yarışması birinciliği kadar tatmin etmeyecektir.

Müzik Doğama Aykırı, Başka Ne Yapabilirim ?

Müzik benim ruhuma aykırı. Hiç gelemem onca sıkıntıya derseniz eğer, müzik dünyası dışında birçok yol daha mevcuttur. Bunlardan en cazip olanları ise gizemleri hala çözülememiş patikalar ve çeşitli keşiflerdir. Uzay boşluklarından, Moskova dağlarına kadar uzanan bu eğlenceli keşiflere, sırt çantanızı yüklenip çıkabilir ve dönüşünüzde başarı plaketlerini gururla alabilirsiniz. Tüm bunların dışında, edindiğiniz dostluklar ve sıcak arkadaş ortamıyla oyundan çok daha fazla keyif alabilir, belki de aradığınız aşkı bulabilirsiniz.

 

pat1 pat 6 pat 2 pat10

Türklerle Oynamak İstemiyorum, Yabancı Ortamlara da Açılmak İstiyorum !

Endişelenmeyin! Çünkü oyunumuzda endişelerinize yetecek kadar çözüm var. Yaklaşık 27 dilde oyun aktif şekilde kullanılıyor. Yani siz istediğiniz kadar dünyaya kucak açabilirsiniz. Ayrıca oyunda birçok farklı ülkeden 49 tane şehir bulunuyor. Avrupa’dan Asya’ya tüm şehirleri gezebilir, her yerde yeni bir dostluk kazanabilirsiniz. Tüm bunların akabinde, Popmundo gerçek dünyamız ile eş zamanlıdır. Yani siz oyundan çıktığınızda dahi, karakteriniz arka planda ilerlemeye devam edecektir.

Kalabalıklar Bana Göre Değil, Yok mu Şöyle Sessiz Köşeler ?

Ben yalnızlığı seven biriyim, gelemem öyle sese gürültüye derseniz eğer, siz yeter ki isteyin. Hiç olmaz mı? Popmundo’da herkesten uzak bir dünya kurup, kendi ailenizi büyütebilirsiniz. Başkalarından bağımsız, kendi hesabınıza ait 10 karakter daha yönetebilir, sevdiğiniz kişiyle sayısızca çocuğa sahip olabilirsiniz. Kariyerinizi bu yolda ilerletip, kendi büyük ailenizle huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz. Kısacası, öyle bir dünya ki; tamamen isteklerinize ve dileklerinize bağlı. Siz hangi rolü üstlenmek isterseniz, o rolü üstleniyorsunuz.

Arkadaşım Şaziment Erkan ve benim ilgilenme  penceremizden ve benim sahip olduğum yasal (çocuk)karakterlerin görüntüsü;

sazı oyaoya ve karakterler

Ben Yazarım, Acayip de Güzel Yazarım? Var mı Şöyle Güzel Bir Dergi ? 

Sizlere şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki gerçek hayatta yapamadığınız her şeyi Popmundo sayesinde yapabilirsiniz. Hayalinizde kurduğunuz bir karakter ve sınırsızca yapabileceğiniz aktiviteler mevcuttur. Bunların içerisinde ise kalemini kâğıtla karıştırmayı sevenler için açılmış olan, oyun içi dergisi bile vardır. Sadece oyunda yer alan, haftalık yayımlanan “The Insıder” isimli dergide yazarları takip edebilir, hatta siz de bir yazar olabilirsiniz. Yalnız söylemedi demeyin, bir makale yayımlatmak hiç de kolay değil. Makalenizi dergi semalarında görmek için bir dizi protokolden geçiyorsunuz. Tabii ki bunlardan en önemlisi editörler. Editör süzgecinden geçmiş her makaleniz, derginin güzel kokulu digital sayfasında yerini alıyor. Editörler, gönüllü oyunculardan seçilen pek çalışkan insanlar. Elbette tüm uğraşlarınız ve editör engelinden geçirmeyi başardığınız makaleler sonucunda plaket odalarına asılacak, “Mavi, gümüş, altın, zümrüt…” vb birçok renk kalemler var. Siz yeter ki yazmak ve hayal gücünüzü çalıştırmak isteyin!

 

Bilgileri Bana Kim Verecek? Yoksa Göklerden mi Gelecek ?

Gökten bir kuş gelsin ve size tüm bilgileri şakısın isterdik. Lakin malum kuşların göç mevsimi. Fakat üzülmeyin, Popmundo içerisinde öyle odalar ve forumlar mevcut ki, hiçbir kuşu aratmayan cinsten. Popmundo sayfalarında toplu sohbet edebileceğiniz ve her oyuncuya açık forumlar mevcuttur. Forumlarda etkinlikler, yarışmalar, gönüllü oyunculardan eğitim akademileri hatta her isteğinize yetmeye çalışan dilek kuyusu bile vardır. Tüm bunların yanı sıra isterlerse oyuncuların kendi forum kanalını açıp, üye kabul edebildiği sosyal topluluklar da mevcuttur. Popmundo içerisinde ise bu oluşumlar “Kabile-Sosyal Kulüp” isimlerini taşımaktadır.

Siz de bu renkli dünyaya adım atmak, gizli kapılar ardındaki sırları çözmek istiyorsanız buyurun, buyurun kapılarımız sonuna kadar açık!

Eee, Bu Kadar Anlattınız, Nasıl Kaydolacağım Onu da Söyleseydiniz Ya !?

Tabii bu kadar anlattık, hiç onu es geçer miyiz? Mavi dünyaya katılmak için geçerli bir E-posta (E-mail) adresinizin olması yeterli. Arayüzü gayet basit olan oyun da mobil olarak bile devam edebilirsiniz. Bunun için ise herhangi bir uygulama indirmeniz bile gerekmiyor.

Güzel Anlattın, Peki Sen Kimsin Güzel Kardeşim ?

Hiç sormayacaksınız sandım! Evet, ben kim miyim? Ben, 10 yılı aşkın süredir“Oya Coşar (294992)” karakteri ile mavi dünyada yaşıyorum. Şaziment Erkan(514268) la birlikte sizlere biraz da olsa mavi dünyamızı anlatmaya çalıştık. Paylaştıkça büyüyen bu platformda Popmundo’da bizimle olmak isterseniz, her zaman bekleriz. Söylemiş miydim? 100’ün üzerinde tarif bilgim var :D Çok da güzel sıcak çikolatalar hazırlarım, bilesiniz!..

Popmundo’ya yandaki linkten ulaşabilirsiniz: https://www.popmundo.com