iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

iphone-su-temasi

Binlerce lira değerindeki bir cihazı suya düşürmek herkes için kesinlikle berbat bir his olmalı. Standart tavsiye her zaman için suya düşen iPhone durumlarında telefonu ilk önce kurutmak, ardından biraz pirinç içine koyup beklemek olurdu. Fakat bu gerçekten işe yarıyor mu?

Bu yazıda “iPhone suya düştü!” dediğiniz anlarda ne yapacağınızı anlatacağız

Suya Düşen iPhone: İlk Yapılacak 6 Şey

iPhone’unuzu kurtarmak mı istiyorsunuz? Her şeyi bırakın ve pirince koymadan önce ilk şu adımları izleyin;

  1. Bir an önce üzerinden suyu nazikçe temizleyin, daha fazla zarar vermeyin.
  2. Telefonu hemen kapatın.
  3. Telefonu nemli durumda tutabilecek herhangi aparat, kılıf – kapak varsa bir an önce çıkarın. Eğer su baloncuğu oluşturmadıysa ekran koruyucuyu ise üstünde bırakabilirsiniz.
  4. Yumuşak bir bezle ya da özel materyallerle mümkün olduğunca telefonu kurutun. Yanları, ekranı ve arkasını temizleyin. Özellikle güç tuşuna, ses tuşlarına ve hoparlör ile mikrofona özel özen gösterin.
  5. Kulaklık, USB kablosu ve benzeri aksesuarlar takılıysa bunları da hemen çıkarın.

Artık görünürdeki su kaybolmuş olacak ve telefonunuzu pirinç torbasına koymaya hazırsınız.

iPhone Su Teması: Pirinç Torbası

İdeali her zaman için silikon jelli paketlerdir fakat bunun herkeste olmadığını biliyoruz. Bunun yerine hemen hemen herkesin evinde pirinç bulunur ve en rahat çözüm de budur. İşte temel gereksinimler;

  1. Çıtçıtlı veya ağzı tam kapanan, hava almayan bir poşet – çanta
  2. Herhangi bir pirinç
  3. 36 saat sürecek sabır

Çanta veya poşeti ağzına kadar pirinçle doldurun ve ideal olarak resimdeki gibi olmasına dikkat edin. Ardından telefonu içine yerleştirerek ağzını kapatın. Herhangi bir pirinç işe yarayacaktır. En zoru ise bu durumda sabretmek oluyor çünkü genellikle ne kadar çok beklerseniz, alacağınız sonuçlar da o kadar iyi oluyor.

Telefonunuzu pirinç poşeti içinde yaklaşık 36 saat kadar bırakabilirsiniz fakat 48 saat beklemenin de herhangi bir zararı olmayacaktır.

iphone-suya-dusmesi

Başarılı Gelecektir

En azından 36 saat bekledikten sonra pirinç çantasını açın ve iPhone’unuzu kontrol edin. Eğer üzerinde herhangi bir nem kaldığını düşünüyorsanız açmakta acele etmeyin. Her şey yolunda gözüküyorsa tıpkı eskiden olduğu gibi çalıştırabilirsiniz. Sorunsuz açılırsa nem sorunu giderildi diyebiliriz.

Ya Belli Şeyler Çalışmıyorsa ?

Eğer su temasından sonra iPhone kuruduysa ve garanti de işe yaramıyorsa, çalışsa dahi kimi hasarlar meydana gelebilir. Bunlar şu şekildedir;

– Home tuşu çalışmayabilir.

– Ses çıkışı da hasar görmüş olabilir. Maalesef bu konuda kullanıcılar için herhangi bir alternatif bulunmuyor.

– Ses tuşları ve güç tuşu çalışmayabilir, geç yanıt verebilir.

– Dokunmatik ekranda kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Açıkçası bu gibi durumlarda telefonunuzu Apple yetkili servisine götürüp ücretsiz tamir veya swap cihaz değişimi talep edebilirsiniz fakat genellikle maalesef şans düşüktür. Su temasları genellikle hiçbir teknoloji firması tarafından garanti kapsamına alınmamaktadır. Dolayısıyla benzer vakalarda genellikle ya ücret ödemek zorunda kalırsınız, ya da pirinç torbası çözümüne başvurursunuz.