iPhone Gizli Numara Engelleme / Özel Numara Kapatma

gizli numara engelleme

Eğer doğrudan telefon üzerinde gizli numara engelleme veya özel numara kapatma amacındaysanız açıkçası bunu iPhone’larda gerçekleştirmenin kolay – net bir yöntemi yok. Her ne kadar bu özellik pek çok Android cihazda doğrudan yer alsa da, iPhone gizli numara engelleme özelliğini direkt sunan bir işletim sistemine sahip değil.

Bilindiği gibi Android işletim sistemli akıllı telefonlarda ayarlar kısmına girerek hızlı bir şekilde gizli ya da özel numaraların erişimini kapatabiliyoruz. iOS’ta bu sunulmazken, App Store üzerinde pek çok iPhone gizliye kapatma uygulaması mevcut fakat bunları da tavsiye etmiyoruz çünkü çoğu işlevsiz durumda.

Tabii her ne kadar iPhone gizli numara kapatma doğrudan telefon ayarlarından yapılamasa da, çeşitli yöntemlerle bunu gerçekleştirmek ve özel çağrıları engellemek mümkün.

Kişi Listesi Harici Kapatma

Birinci seçenek olarak kişi listenizde, rehberiniz yer almayan tüm numaralardan gelecek çağrıları engelleyebilirsiniz. Her ne kadar bu gizli numaraları engelleme konusunda bir seçenek olmasa da, rehberinizde olmayan kimse size ulaşamayacak. Bunun için;

– Ayarlar > Rahatsız Etme sekmesine gidin.

– Arayabilecekler seçeneğine girin ve buradan gerekli ayarlamaları yapın.

Herkesin, favorilerinizin ya da belli bir kişi grubunun sizi aramasına bu şekilde izin verebilirsiniz. Kalanlar ise size ulaşamaz.

özel numara engelleme

Operatörden Destek Alın

iPhone’da Ayarlar kısmında doğrudan gizli numaraları engelleme seçeneği yer almıyorken, en garanti yol bu konuda operatörlerden destek almak olacaktır.

Turkcell: Turkcell hatta sahip iPhone telefonlarınızda *253# numarasını tuşlayıp arayın. İptal etmek için de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Vodafone: Bu hat sahipleri de özel numaraları engellemek için 7046 numarasına GIZLI AC yazan bir mesaj göndermeliler. Tekrar kabul etmek için de GIZLI KAPAT yazmak gerekmektedir.

Türk Telekom: Aynı durum Turkcell’de olduğu gibi geçerli. *253# numarasını yazıp arama yaparsanız telefonunuz artık gizli aramalara kapalı hâle gelecektir.

iPhone Suya Düşmesi – iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Açıkçası iPhone bilinmeyen numara engelleme konusundanki en net seçenek budur. Başta da bahsettiğimiz gibi uygulama marketlerinde pek çok program yer alsa da, maalesef bunlar güvenli değil ve kullanmanız tavsiye edilmez.

Operatörlerin size sunduğu bu özelliği kullanarak iPhone telefonlarınızda istediğiniz gibi gizli numaraları engelleyebilir, daha sonra dilediğiniz bir vakitte tekrar kullanıma açabilirsiniz.

iPhone Gizli Numara Yapma

Başkalarının size bu şekilde ulaşımını engelleyebildiğiniz gibi aynı zamanda kendiniz de numaranızı özel hâle getirebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak telefonunuzdan Ayarlar sekmesine gidin ve Telefon kısmına basın. Karşınıza gelecek olan Numaramı Göster seçeneğini işaretleyin ve sağ taraftaki yeşil düğmeyi kapalı hâle getirin. Bu işlemi başarıyla yerine getirdikten sonra artık aradığınız kişiler çağrının sizden geldiğini bilemeyecek, numaranız ‘Özel Numara’ şeklinde gözükecek.

Alternatif Çözüm

Çok tercih edilmese de son bir alternatif çözüm daha bulunuyor. Bunun için rehberinizde yer alan kişilere özel bir zil sesi atayabilir, telefona da sessiz bir zil tonu koyabilirsiniz. Böylece bilinmeyen numaralar aradığında zil çalmayacaktır.