iPhone Eski Sürüm Yükleme Nasıl Yapılır?

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 11 sonunda dünya çapında indirmeye açılırken, yeniden düzenlenmiş bir kontrol merkezi ve bildirim kısmıyla geliyor. Aynı zamanda sürükle bırak işlemlerinin yanı sıra telefondaki arttırılmış gerçeklik deneyimi de üst düzeye çıkarılıyor. Fakat açık söylemek gerekirse yeni güncellemeden herkes memnun değil. Özellikle eski bir iPhone akıllı telefona sahip olanlar performans sorunları yaşıyor fakat çareler tükenmiş değil. iPhone eski sürüm yükleme özelliği her zaman için mümkünken, bu yazıda neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Açıkçası iOS eski sürüm yükleme seçeneğiniz var ve telefonu iOS 11’den iOS 10.3.3 platformuna geri çevirebilirsiniz fakat bu özellik uzun süre aktif olmayacak. İşte iOS sürüm düşürme yani downgrade yolları;

iPhone Güncelleme Geri Alma Uyarısı

iOS 11 telefonunuzu iOS 10’a geri çevirmek mi istiyorsunuz? Bu bir süre için aktif olsa da yapmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Birincisi, iPhone eski sürüme döndürme yaptığınız anda telefonunuzdaki her şey silinecek. Buna rehberiniz, fotoğraflarınız, uygulamalarınız ve kalan her şey dahil. Dolayısıyla işleme başlamadan önce verilerinizi korumak adına mutlaka yedekleme yapmanızı öneririz.

ios 11 sürüm düşürme

iOS 11’den iOS 10’a Dönme

Kesin olarak telefonunuzu eski sürüme çevirmeye karar verdiyseniz, yapmanız gerekenler şöyle;

  1. PC ya da Mac bilgisayarınızda iTunes programını açın. Eğer henüz iTunes yüklü değilse, Apple’ın resmi web sitesinden indirebilirsiniz.
  2. iTunes kurulumunu başarıyla tamamladıktan sonra iOS 10.3.3 yazılım güncellemesini indirmeniz gerekiyor. IPSW indirmeleri sağlayan pek çok web sitesi bulunurken, telefonunuza uygun yazılımı indirdiğinizden emin olun. Aksi takdirde geriye dönme işlemi iTunes’ta başarısız olacaktır.
  3. iOS 11 yüklü olan iPhone ya da iPad cihazınızı PC veya Mac bilgisayarınıza bağlayın, ardından iTunes’un menüsünden sol alt kısma gelin.
  4. Burada ‘Restore iPhone’ adlı bir seçenek göreceksiniz. Ardından daha önce indirdiğiniz IPSW dosyasını seçin.
  5. Eski yazılımı seçtikten sonra iTunes tarafından tanımlanacak ve çıkarılacak, ardından iOS cihazınıza yüklenecek.

iPhone Gizli Numara Engelleme

Hepsi bu kadar! İşlem tamamlandığı zaman telefonunuzu açın ve sizi karşılayan iOS 10’u kullanmaya başlayın. Ardından basitçe karşınıza çıkacak olan talimatları izleyin, tamamlayın ve iOS 10’a geçişi tamamlayın.

iPhone eski sürüm yükleme işlemi aslında bu kadar basit olsa da, yine de iPhone ve iPad kullanıcılarına pek tavsiye etmiyoruz. Aslına bakarsanız, hiçbir üretici tarafından telefonlarını downgrade yapmaları, yani eski sürüme düşürmeleri tavsiye edilmemektedir. Fakat yine de tabii ki son karar size ait.

Güncelleme: Apple, iOS 10 sürümüne ait imzaları kapattığından dolayı, artık eski sürüme geri dönüş yapılamıyor. Bu işlem yeni bir iOS 11 sürümü geldiğinde, bir eskisine dönmek için ya da yeni bir iOS versiyonu geldiğinde bir önceki versiyona geri dönüş yapmak için kullanılabilir.