Smart Manager Nedir?

samsung-smart-manager

Akıllı telefonlar giderek daha çok şey yapabilirken, önemli olan bu özelliklerden en iyi şekilde faydalanmak. Dolayısıyla batarya ömrünü muhafaza etmek, hafıza ve RAM yönetimini gerçekleştirmek, tehditlere karşı da güvenliği sağlamak önemli. Bu noktada devreye Smart Manager girerken, yazıda Samsung’un bu fonksiyonundan bahsedeceğiz.

Smart Manager Nedir?

2015 yılının başlarında Samsung, kullanıcıların akıllı telefonlarını taramasını ve optimize etmesini sağlayan uygulamasını tanıttı. Galaxy S6 ve S6 Edge ile hayatımıza giren Smart Manager giderek geliştirilirken, şu dört ana bileşen üzerine yoğunlaşıyor;

– Batarya

– Depolama

RAM

– Güvenlik

Smart Manager Ne İşe Yarar: Batarya Ömrü

Akıllı telefon kullanıcıları genellikle kullanmadıkları uygulamaları silebileceklerinin farkına varmaz. Bazen bu programlar arkaplanda çalışırken batarya gücünü de tüketir. Smart Manager’da bataryayı seçtikten sonra ise sunulan optimizasyon seçenekleriyle daha verimli kullanmanız mümkün.

Her uygulama için optimizasyon seçenekleri bulunurken, aynı zamanda kalan batarya gücü de gösterilir ve ne kadar süre kullanılacağı kişiye gösterilir.

Temizlik

Geçici olarak önbelleğe depolanmış dosyaların temizlenmesi için Samsung’un uygulaması bunları otomatik olarak tarıyor ve gereksiz verileri siliyor. Smart Manager’i açtıktan sonra depolama alanına girin ve hafızanızın ne kadarının kullanıldığına bakın. Buradaki ayrıntılar kısmında cihazınızın toplam alanı, sistem belleği ve önbellek verileri gibi detayları görebilirsiniz.

Ayrıca verileri manuel şekilde de silmeniz mümkün. Uygulamalar kısmında ise hangi uygulamanın daha sık kullanıldığını görebilirsiniz ve buna göre devredışı bırakabilirsiniz.

samsung-temizlik

RAM

RAM, yani bellek cihazınızda uygulamalar çalışırken geçici dosyaların saklandığı donanım parçasıdır. RAM’i temizlemek ise cihazının genel performansını arttıracağı gibi, hızlı çalışmasını da sağlayacaktır. Smart Manager’daki RAM ekranında belleğin ne kadarının kullanıldığını, aktif uygulamaları ve diğer ayrıntıları görebilirsiniz. Ayrıca arkaplan uygulamalarının o an kullandıkları RAM miktarı da belirtilir ve böylece hangilerini kapatacağınızı daha rahat seçersiniz.

Kendinizi Koruyun

Kullanıcıların farkına dahi varmadan virüs içeren uygulamalar yüklemeleri mümkün. Bu hem cihazınıza zarar verir, hem de kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini sağlar. Diğer durumlarda ise telefon performansı düşebilir ya da çok fazla batarya tüketimi gerçekleşebilir.

Smart Manager’la otomatik olarak telefonu zararlı yazılımlar, fazla batarya tüketen uygulamalar için taramak ve sorunlara çözüm bulmak mümkün. Böylece Samsung telefonunuzu daha rahat kullanır, virüs tehditlerinden korunursunuz.

Kontrol Sizde Olsun

Bu yazıda Smart Manager nedir sorunuzu yanıtladık ve açıkça söylemek gerekiyor ki, Galaxy akıllı telefon sahiplerinin cihazlarını güvenli – optimize şekilde kullanması için oldukça faydalı bir uygulama. Siz de eğer telefonunuzda ne olup ne bittiğinden haberdar olmak, kontrolü elinize almak istiyorsanız Smart Manager’dan faydalanmanızı öneririz.

Hayatımıza Galaxy S6 ve S6 Edge modelleri ile giren uygulama, aynı zamanda daha eski olan S4, S5, Note 5, Note 4 ve Note 3 gibi modellere de eklendi. Cihaz listesi giderek genişletilirken, yeni çıkan Samsung telefonlarda da kendisini kullanabilirsiniz.