Samsung Ekran Görüntüsü Alma

samsung-ss-alma

Android telefonunuzun ekran görüntüsünü alma hem oldukça kolay, hem de pek çok durumda işinize yarayabilir. Örneğin ekranınızı arkadaşlarınızla paylaşmanız veya bir durumu kanıtlamanız gerekebilir. Bu yazıda Samsung Galaxy S8, S8 Plus, S7, S7 Edge, Galaxy Note 5, Galaxy S6, Galaxy S5, Galaxy S4, Galaxy S3, Galaxy Note 4, Galaxy Note 3, Galaxy Note 2 ve Galaxy Note modelleri için Samsung ekran görüntüsü alma yollarından bahsedeceğiz.

Aynı zamanda Samsung ekran görüntüsü dışında, aşağıdaki işletim sistemi yüklü diğer cihazlarda da benzer metodları kullanabilirsiniz;

– Android 4

– Android Jelly Bean

– Android KitKat

– Android 5 Lollipop

– Android 6 Marshmallow

– Android 7 Nougat

Samsung Ekran Görüntüsü Alma: Galaxy Cihazın Ekranını Kaydırın

Başta Galaxy S7 olmak üzere, neredeyse diğer tüm Galaxy model cihazlarda elinizi kaydırarak kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz.

  1. Elinizi ekranın üstüne dikey olarak yerleştirin ve avuç içiniz sağa ya da sola baksın. Ardından ‘karate’ hareketi yapar gibi elinizi tutun.
  2. Daha sonra elinizi bir tarayıcı gibi düşünerek yatay olarak ekran üzerinde kaydırın.
  3. Bunu yaptıktan sonra kamera deklanşör sesi duyacaksınız ve ekran görüntüsü belirecek, fotoğrafın galeriye kaydedildiğine dair bir bildirim gelecek.
  4. İlk defa yapıyorsanız, harekete alışmanız için birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

Bu teknik 2013 sonrası çıkan hemen hemen bütün Samsung telefonlarında çalışmaktadır. Fakat işe yaramıyorsa, kaydırma özelliğini Ayarlar menüsünden aktif hâle getirmeniz gerekebilir. Bunun için Ayarlar içindeki Hareket ve Jestler menüsüne girerek özelliği açın. Ardından menüyü kapatarak kullanmaya başlayın.

samsung-ekran-goruntusu-alma

Tuşlarla Ekran Görüntüsü Alma

Açıkçası herkes hareketli kontrollerden hoşlanmıyor ve daha çok geleneksel metodları kullanmak istiyor. Neyse ki bu eski metodla neredeyse bütün Android telefonlarda ekran görüntüsü almanız mümkün. Tuşlar yardımıyla Samsung ekran görüntüsü almak için aşağıdaki yöntemleri izleyin;

  1. Güç ve Home tuşlarına aynı anda basın.
  2. Her iki tuşa da bir saniye kadar basılı tutun, ardından yine deklanşör sesi gelecek veya ekranda görüntünün alındığına dair görsel bir bildirim belirecektir.
  3. Önceden alışkın değilseniz bu da başlarda zorlayabilir. Güç tuşuna Home tuşuna basmadan çok kısa süre önce basılı tutmanız, ardından her ikisine de basmanız gerekiyor.

Eğer Galaxy S8 veya Galaaxy S8 Plus kullanıyorsanız da, fiziksel bir Home tuşu olmadığı için kombinasyon biraz farklı olabilir;

  1. Güç ve Ses Kısma tuşlarına aynı anda basın.
  2. Her iki tuşa da bir saniye kadar basılı tutun, ardından yine deklanşör sesi gelecek veya bildirim çıkacaktır.
  3. Aynı şekilde bu yönteme de alışmanız zaman alabilir. Tıpkı diğer modellerde olduğu gibi, Galaxy S8’de de Güç tuşuna çok kısa süre önceden basmaya başlayın.

Kısacası Samsung ekran görüntüsü alma oldukça basit bir işlem ve her iki yöntemle de yapılabiliyor. Yeni cihaz sahipleri genellikle kaydırma metodunu tercih ederken, geleneksel tuşlara basılı tutma yöntemi de hâlâ işe yarıyor.