TCL TV’ler Bilkom Güvencesiyle artık Türkiye’de

TCL TV Bilkom

TCL, hızla büyüyen tüketici elektroniği şirketi ve küresel TV sektörünün lider oyuncusudur. 1981 yılında kurulan şirket dünya genelinde 160 pazarda faaliyet göstermektedir. Pazar araştırma şirketi Omdia’nın 2019 yılı verilerine göre, adet bakımından dünyanın en büyük 2. TV üreticisi konumunda yer alan TCL, ABD’nin en hızlı büyüyen TV markası olup, Mart ve Temmuz 2019 verilerine göre buradaki satış adetlerinde 1. sırayı aldı. Avrupa’da da büyümesini sürdüren marka, GFK verilerine göre Fransa’da 2019 yılının ilk üç çeyreğinde pazar payı bakımından 3. oldu.

TCL, 1981 yılında  ilk olarak TTK Home Appliances Co. Limited adı ile kuruldu.

1999 yılında küreselleşip Vietnam piyasasına girdi.

2004’te halka açıldı. Thomson TV ve Alcatel cep telefonlarını satın aldı.

2007’de Avrupa’daki ticari birimlerini yeniden yapılandırarak yeni marka stratejileri yayınladı.

2008’de ilk LCD modülünü üretti.

2009’da bağlı kuruluşu olan CSOT için 8.5. nesil LCD panelin altyapısını tamamladı. Dünyanın ilk 3D İnternet televizyonunu çıkardı. TCL, iç pazarın 1 numaralı televizyon ihracatçısı oldu.

2010’da 6,46 milyar USD marka değeri ile iç pazarda televizyon markaları arasında 1. sıradaki yerini korudu.

2011’de TCL-CSOT 8.5. Nesil LCD panel serisinin üretimine başladı.

2012’de TCL-CSOT 110 inçlik ekranı piyasaya sürdü.

2015’de IDG tarafından “İlk 20 Global TV Markası”, “Global İlk 50 CE Markası” ödüllerine layık görüldü. TCL Filipin Basketbol Federasyonu (PBA) resmi sponsoru oldu.

2016’da 35. yılını kutladı.

TCL ve SEMP, Brezilya’da SEMP TCL ortak girişimini kurdular.

TCL, 2016 IFA Ürün Teknik İnovasyon Ödülleri Kuantum Nokta Teknolojisi Altın Ödülünü kazandı.

TCL, NBA’nin Minnesota Timberwolves takımının ve Lynx’in Resmi Ev Sineması Üreticisi (Resmi TV) oldu.

TCL- CSOT, toplam 6,56 milyar USD yatırım ile t6 olarak bilinen TFT-LCD panel üretim hattı G11’in en üst neslinin üretimine başladı.

2017’de CES 2017’de IDG tarafından 2016-2017 Global İlk 50 CE Markası arasında gösterildi.

TCL X1 TV, X2 TV Serisi ve RC800 Serisi 2017 Uzaktan iF Tasarım Ödülünü kazandı.

TCL C2 Serisi, Kırmızı Nokta Ödülünü aldı: Ürün Tasarımı.

TCL’in C70 TV’si EISA’dan “EN İYİ SATIN ALMA 2017-2018” ödülünü kazandı.

TV XESS/85 X6, bir 2017 IFA Ürün Teknik Yenilik Ödülü olan “Quantum Dot Teknoloji Altın Ödülü”nü kazandı.

TCL, Arjantin’in önde gelen ev aletleri markası RV ile ortak girişim kurdu.

2018’de Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ile küresel ortaklığını duyurdu.

TCL’in X8’i, bir 2018 IFA Ürün Teknik İnovasyon Ödülü olan “Ekran Teknolojisi Altın Ödülü”nü aldı.

Futbolun süper yıldızı Neymar Jr. TCL’nin Küresel Marka Elçisi oldu.

CSOT, t7 olarak bilinen ikinci G11 panel üretim hattına eş ortak olarak 6,03 milyar USD yatırım yaptı.

TCL Multimedia Technology Holdings Limited adını resmi olarak TCL Electronic Holding Limited olarak değiştirdi.

2019’ da CONMEBOL Copa América Brasil 2019’un bölgesel ortağı oldu.

TCL, Binh Duong, Vietnam’da yeni entegre üretim üssünün inşaatına başladı.

ESPN ve TCL, spor aracılığıyla küresel topluma ilham vermek amacıyla ‘Born a Legend’ video dizisini gerçekleştirmek üzere bir araya geldiler.

Yapmış olduğumuz araştırmalara göre TCL’in Dünya çapında ki ödülleri şu şekildedir :

tcl ödülleri

Huawei, DJI, Asus ve Apple gibi önemli markaların Türkiye’deki operasyonlarını yürüten Bilkom, TCL’in halihazırda ülkemizde akıllı telefon faaliyetlerini de yürütüyordu. Şirket artık TCL’in TV operasyonlarını da yürütmeye başlayacak.

Bilkom Türkiye’nin dijital yaşam koçu olarak, TCL TV’nin yüksek teknoloji sunan ürünlerini, erişilebilir fiyatlarla ve yerli üretim farkıyla Eylül ayında tüketicilerle buluşturacak.

Bilkom güvencesiyle Türkiye’de satışa sunulacak olan TCL TV’ler, Android işletim sistemli olmasının yanı sıra AI-IN teknolojisi ile yapay zeka kullanarak ses ve görüntüyü en iyi hale getirerek TV izleme deneyimini en üst noktaya taşıyor. QLED görüntü teknolojisi sayesinde yüksek renk doğruluğuna ulaşırken, canlı renkler, dinamik kontrast ve geniş görüntü açılarıyla ev eğlencesinin merkezi olmayı hedefliyor.

TCL Türkiye tv pazarında şu an için  55” C715 ve 50” P8M modelleri ile kendini gösterse de,  yıl sonuna kadar 32 den 75’e uzanan 9 adet tv modelleri ile piyasayı renklendirmeye hazırlanıyormuş. Tcl’in iddiasına göre 32″ de bile büyük ekran tv’lerin özellikleri yer alacakmış. Merakla 32” cihazları incelemeyi bekliyor olacağım.

Diğer bir iddiası ise Çin ve Amerikada üretilen cihazların birebir aynısı Türkiye’de olacakmış. İlerleyen günlerde bakalım bu iddiası hakkında kullanıcılar nasıl yorum yapacak.

Haydi gelin şimdi bu iki modeli biraz inceleyelim.

55” C715 SERİSİ

55” C 715 QLED 4K UHD Android Smart Uydu Alıcılı TV

55c715

55c715 özellikleriQLED Ekranda Quantum Devrimi

Televizyonunun geleceğine hoş geldiniz. LED, 1 Milyar Quantum Dot nanokristalin eklenmesiyle devrim yarattı. Saf, ultra yüksek çözünürlüklü TV’niz, görüntülerin canlılığını artıran bir Quantum Dot katmanıyla filtrelenir – sektör lideri için% 93 + DCI-P3 renk gamı ve parlaklık.

Dramatik Dolby Vision Modu

Dolby Vision teknolojisi ile sinematik görselleri eve getirin. Dolby Vision, Dolby özel içeriğinin görünümünü geliştirir, daha fazla sayıda renk görüntüler, kontrastı artırır ve parlaklık seviyelerini yükseltir.

4K UHD

TCL 4K QLED TV, sürükleyici bir izleme deneyimi için tüm ışık tonlarını, 3,840 x 2,160 piksel ile (Full HD TV’lerde 4 x piksel sayısı) doğal renkleri çarpıcı ayrıntılarla yeniden üretir.

Yüksek Dinamik Aralık 10+

Kalitesinden ödün vermeyen televizyonunuzun keyfini çıkarın. HDR10 +, içerik sağlayıcıların, tıpkı içerik oluşturucuların istediği gibi TV ve oyun işlemek için tam meta verileri eklemesine olanak tanır. HDR 10+, görüntüleri kare kare işler ve optimize ederek renk doygunluğu sınırlarını (HDR 10’dan 4 kat daha yüksek) ve kontrastı güçlendirir. Her zamankinden daha zengin ve daha sürükleyici olan eğlenceyi keşfedin.

Ses ile Komut Ver

Söyle ve Gör… Ses ile kontrol sayesinde uzaktan kumandayı sonsuza kadar rafa kaldırabilirsin. Yerleşik Google Asistan, TV’yi kontrol edebileceğiniz, hatırlatıcılar ayarlayabileceğiniz ve çok daha fazlasını ellerinizi kullanmadan yapabileceğiniz anlamına gelir – başlamak için “Hey Google” (“Ok Google”) demeniz yeterli.

Uzaktan Kumanda ve Dahili Mikrofon ile (*yalnızca şu anda yalnızca İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Svenska dillerini desteklemektedir)

TCL AI-IN

TCL’in hepsi bir arada yapay zeka platformu olan TCL AI-IN size eğlence aramak, izlediğiniz şeyle ilgili yanıtlar almak, TV’yi açıp kapatmak, akıllı ev cihazlarınıza yalnızca cihazınızı kullanarak bağlanmak için en basit yolu sunar. Sesli komut ile çalışır.

 IPQ Engine 

IPQ ile HDR içeriğinin sahne tanımlaması, görüntü efektini dinamik olarak iyileştirmek için AI teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirir. IPQ, düşük ışıklı ekranda HDR’ı, yüksek ışıkta aşırı pozlama ve ayrıntıları iyileştirebilir ve resmi daha katmanlı, içerik ayrıntılarını daha zengin hale getirebilir.

50” P8M SERİSİ

50” P8M 4K UHD Android Smart Uydulu TV

50p8m 

Metal Tasarım

Metal kaplanmış dış tasarımı odanızda şık bir görüntü sunar.

Süper İnce Çerçeve

Oldukça ince profili ve çerçevesi TV’nizin açık veya kapalı olması fark etmeksizin bulunduğu ortamda mükemmel görünmesini sağlar. İşlevselliği ve şıklığı, üst düzey zerafet ile birleştirir. Süper ince çerçevesinde sunduğu olağanüstü görüntüler TCL TV’nizde hayat buluyor.

4K UHD

TCL 4K UHD TV, sürükleyici bir izleme deneyimi için tüm ışık tonlarını, 3,840 x 2,160 piksel ile (Full HD TV’lerde 4 x piksel sayısı) doğal renkleri çarpıcı ayrıntılarla yeniden üretir.

 HDR 10

Yeni HDR 10+ teknolojisi, parlaklık, renk doygunluğu ve kontrasttaki kareden kareye veya sahneden sahneye varyasyonları yansıtmak için dinamik ton eşlemesi kullanarak 4K Ultra HD ekranlar için görüntü kalitesini optimize eder. Ortaya çıkan gelişmiş görüntüleme deneyimi, görüntüleme deneyimi için orijinal yaratıcı amaca çok daha yakın hale getiren çok çeşitli ekranlarda kolayca sağlanabilir.

Micro Dimming

Micro Dimming teknolojisi, parlaklığı ve karanlığı daha iyi ayarlar. Görüntü kalitesi iyileştirildiği için karanlık ortamlarda harika kontrasta sahip bir izleme deneyimi sunar.

Spor Modu

Görüntü ve ses optimizasyonu, kullanıcıların spor etkinliklerini daha sürükleyici izlemesini sağlar.

Sesli Arama

Sesli arama özelliği ile yalnızca düğmeye basıp soru sormak yeterlidir. Karmaşık bir gezinme çubuğu ve yorucu yazma eylemi olmadan ihtiyaç duyulan uygulamalara veya videolara kolayca ulaşım sağlar.

Dahili Chromecast 

Chromecast, en sevdiğiniz videoları, oyunları ve uygulamaları mobil cihazınızdan TV’nize tam kalitede aktarmanızı sağlar. Android veya iOS ekranınızdaki Cast düğmesine bir kez basarak sevdiğiniz şeylere kolayca ulaşabiliriniz. İçeriğinizi yayınlayın ve daha sonra telefonunuza veya tabletinize göz atmaya devam edin.

Elif avatarı
Teknoloji ile yakından ilgilenen, tüketici elektroniği perakende sektöründe yıllarca çalışmış bir yönetici.