iPhone, iPad ve iPod Touch’ınızda ekran videosu nasıl alınır?

iphone Ekran kaydı

Bazı kişiler için Apple cihazlarında ekran kaydı yapmak büyük bir zevk olsa da, bazı kişiler için pek gerekli bir özellik değildir. Şimdiki yazımda size, ekran videosu kaydını yapmak isteyen kullanıcılar için gerekli bilgileri ve nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

Eskiden iPhone’da ekran videosu çekmek için cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız, Quick Time veya bir başka yazılım kullanmanız gerekirdi. Apple’ın artan yazılım güncellemeleri sonrasında bu işlemi yapmak çok kolaylaştı.

Apple iPhone ve iPod Touch cihazınızda iOS 12 veya sonraki bir sürümü, iPad’de ise iPadOS yüklü ise, ekran kaydı oluşturabilir ve ses yakalayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları yapmanız yeterli olacaktır:

Ekranınızı Kaydetme

  1. Ayarlar >Denetim Merkezi > Denetimleri Özelleştir’e gidin ve Ekran Kaydı’nın yanındaki /var/folders/k1/wm75q1r53qn5qj56svqrmm6m0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/ios13-add-icon.png simgesine dokunun. Daha sonra ana ekranınıza dönün.
iPhone ekran kaydı – 6 iPhone ekran kaydı – 5
2. Denetim merkezini açmak için takip edebileceğiniz adımlar ise; iPhone X veya sonraki modellerinde ya da iOS 12 veya sonraki bir sürümü veya iPadOS yüklü iPad’de ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. iPhone SE (2. nesil) modeli, iPhone 8 veya önceki modelleri ya da iPod Touch’ta herhangi bir ekranın alt kenarından yukarı doğru kaydırın. Kapatmak için de, ekranın üst kısmına dokunun veya Ana Ekran düğmesine basın. iPhone ekran kaydı – 3
3.  Gri renkli kayıt simgesine dokunun kayıt hemen başlayacaktır. Aynı simgeye sertçe basarsanız farklı yerlere kayıt yapabileceğiniz seçenekler çıkacaktır. Sesli kayıt yapmak isterseniz Mikrofon’a dokunun ardından, Kaydı Başlat’a dokunun ve üç saniyelik geri sayımı bekleyin. iPhone ekran kaydı – 2
4. Daha sonra kayıt yapmak istediğiniz ana ekrandaki işlemlerinize başlayın. İşlemleriniz bittikten sonra kaydı durdurmak için, Denetim Merkezini açın ve kırmızı kayıt simgesine dokunun. Bunun yerine ekranınızın üst kısmındaki kırmızı durum çubuğuna ve ardından Durdur’a da dokunabilirsiniz.Yapmış olduğunuz ekran kaydınız fotoğraflara kayıt edilir. Kaydınıza ulaşmak için; iPhone ekran kaydı – 1

5. Fotoğraflar’a gidin, /var/folders/k1/wm75q1r53qn5qj56svqrmm6m0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/d5f58cb640ff377b672e786ff57f9237.png  sonra ekran kaydınızı seçin.Bazı uygulamalar ses kaydı yapmanıza izin vermeyebilir. Aynı anda hem ekran kaydı yapıp hem ekran yansıtma özelliğini kullanamazsınız.

Ekran Kaydı özelliğini kapatmak için;

Ayarlar >Denetim Merkezi > Denetimleri Özelleştir’e gidin ve Ekran Kaydı’nın yanındaki /var/folders/k1/wm75q1r53qn5qj56svqrmm6m0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/e982b0811e63036167780d80f9e32aad.pngsimgesine dokunun. Daha sonra ana ekranınıza dönün.

Yine de sorunuz olursa, yorum kısmına belirtirseniz, en kısa sürede dönüş yapabiliriz.

 

Elif avatarı
Teknoloji ile yakından ilgilenen, tüketici elektroniği perakende sektöründe yıllarca çalışmış bir yönetici.