WhatsApp’ta GIF Gönderme – Telefonda Nasıl GIF Yapılır?

whatsapp-gif

WhatsApp’ta GIF Gönderme özelliği çok uzun süredir bekleniyordu ve aslında firma tarafından 2017 yılının ilk aylarında da ekledi. Artık GIF formatındaki hareketli resimleri tıpkı emoji gibi arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz fakat bu biraz ‘kıyıda köşede’ kaldığı için, çok az kişi farkında.

WhatsApp’ta birbirinize GIF göndermek için öncelikle uygulamanın son sürümüne sahip olmasınız. Buna rağmen özellik iOS ve Android platformlarında farklı çalışmakta.

Android WhatsApp’ta GIF Gönderme

Android’de GIF göndermek için öncelikle herhangi biriyle konuşma penceresini açın ve aşağı sekmeden sol köşedeki emoji ikonuna tıklayın. Burada karşınıza gönderebileceğiniz pek çok sarı emoji çıkacak fakat sizin aradığınız GIF’ler.

Bunun için aşağıda, ortada yer alan GIF yazılı ikon basın. Karşınıza çok sayıda sistemde hâli hazırda yüklü hareketli resim çıkacak. En popüler olanları en tepede yer alırken, eğer daha farklı şeyler arıyorsanız aşağıya doğru inerek seçeneklere bakabilirsiniz.

Göndermek için tek yapmanız gereken ise üstüne basmak.

WhatsApp Çevrimiçi Bildirimi Hakkında Her Şey

iOS WhatsApp’ta GIF Gönderme

iOS’ta da WhatsApp GIF yollama fonksiyonu biraz karışık. Öncelikle konuşmada sol alttaki ikona basın ve karşınıza açılan multimedya seçeneklerinden fotoğraf ve video kütüphanesine geçin.

Sol alt köşede yanında GIF yazan bir kon göreceksiniz. Buraya basın ve ardından göndermek istediğiniz GIF resmini aramaya koyulun, sonra da doğrudan gönderin. Ayrıca iOS sürümünde sık kullandığınız GIF resimlerini kaydedebilir ve tekrar tekrar arama derdinden kurtularak hızlıca gönderebilirsiniz.

gif-gonderme

WhatsApp’ta GIF Paylaşımı

WhatsApp’a GIF gönderme desteği bu yılın başlarında geldi ve şu anda güncel uygulamalarda sorunsuz olarak çalışıyor. Firma tıpkı Facebook Messenger ve iMessage gibi GIPHY ile anlaştı ve onlar tarafından sunulan GIF’leri kullanmakta.

Ayrıca WhatsApp’ın bir diğer avantajı da, uygulama üstünde kendi GIF’lerinizi oluşturabilmeniz. 6 saniye ve altındaki videoları GIF formatına dönüştürebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Telefonda Nasıl GIF Yapılır?

Bu popüler formatı telefonunuzda da çeşitli uygulamalar aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Örneğin bunların arasında yer alan Cinemagram son derece başarılı bir seçenek. Cinegram’da GIF oluşturmak için 4 saniye uzunluğunda bir video çekiyorsunuz ve ardından uygulama üzerinden GIF’inizi oluşturuyorsunuz.

Diğer yandan GifBoom da tavsiye edebileceğimiz uygulamalar arasında ve tamamen de ücretsiz olarak çalışıyor. Ayrıca bu uygulama HD kalitesindeki GIF’lere de izin veriyor. Son olarak, eğer Android kullanıcısıysanız Fixie GIF Camera uygulamasını da tercih edebilirsiniz. Ücretsiz olan Fixie GIF Camera ile sadece saniyeler içinde istediğiniz video ve fotoğraflardan GIF oluşturabilir, WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Tabii tüm bu GIF’leri WhatsApp üzerinden kullanmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda diğer sosyal medya hesaplarınızda da rahatlıkla paylaşabilirsiniz.