Wikipedia Nasıl Girilir?

vikipedi-nasil-girilir

Bağımsız ve ücretsiz internet ansiklopedisi oalrak da bilinen Wikipedia – Vikipedi, uzun süredir Türkiye’de yasaklı durumda. Mayıs ayında başlatılan internet yasağı yüzünden kullanıcılar Wikipedia nasıl girilir sorularını yöneltirken, bu yazıda Wikipedia giriş yöntemlerinden bahsedeceğiz. Siz de bu faydalı bilgi deposunu kullanmak istiyorsanız Vikipediye nasıl girilir sorusunu yanıtladığımız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Wikipedia Nasıl Girilir? – Vikipedi  Yasağını Kaldırma

Wikipedia giriş sadece ufak bir yazı yüzünden kısıtlandı fakat aslında sitede devasa bir bilgi içeriği yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye’de yaşayan kullanıcılar da bunların tümünden mahrum kalıyor. Yasağın en kötü yanı ise DNS yasağı olmaması. Yani geleneksel şekilde DNS ayarlarını değiştirerek giriş yapmak mümkün değil.

Her şeye rağmen siteye giriş yapmak aslında epey basit. Çok ufak bir ipucunu uygulayarak Vikipedi’ye sorunsuz şekilde erişebilirsiniz. Bunun için de wikipedia.org uzantılı adresin başına sadece 0 (sıfır rakamı) koymanız gerekiyor. Örnek şu şekilde; www.0wikipedia.org

Adresi bu şekilde yazdıktan sonra göreceksiniz ki sorunsuz şekilde artık siteye giriş yapabiliyorsunuz ve orijinal hâliyle kullanabiliyorsunuz. Bu durumda herhangi bir özelliğinden de mahrum kalmamış oluyorsunuz.

browsec-vpn-indir

Vikipediye Nasıl Girilir?

Site bağlantı adresinin başına 0 (sıfır) koyarak sorunu aşmak mümkün fakat aynı zamanda alternatif metodlar da yer alıyor. Eğer Google Chrome kullanıcısıysanız, çeşitli VPN uzantıları ile de siteye girebilirsiniz.

Bunlardan akla ilk geleni Browsec VPN oluyor. Chrome mağazasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz VPN, sınırsız ve ücretsiz bir kullanım sunuyor ve aynı zamanda başka yasaklı sitelere de girmenizi sağlıyor. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan ve pozitif yorumlar alan Browsec, devamlı güncellendiği gibi sadece de 2.44MB boyutunda.

Browsec’i tarayıcınıza bir kere uzantı olarak ekledikten sonra, sağ üstten istediğiniz zaman aktif hâle getirebilir ve istediğiniz bütün sitelere sorunsuz giriş sağlayabilirsiniz.

Ayrıca eğer mobil cihaz tercih ediyorsanız, Browsec’in Google Play Store’da da bir Android sürümü mevcut. Yani hem bilgisayar, hem de akıllı telefon üzerinde kullanabilirsiniz.

iPhone DNS Değiştirme

vikipedi-girme

Wikipedia Neden Yasaklandı?

Wikipedia Türkiye’de 29 Nisan 2017 tarihli mahkeme kararıyla resmen yasaklanmıştı. Dünyada da bu büyük yankı uyandırırken, kararın gerekçesi politikti. Sitede Türkiye, Suriye’deki iç savaşa destek vermekle suçlanan bir yazıya konu oldu ve içerik de kaldırılmayınca yasak başlatıldı. Bu içerikler kaldırılmadığı için de yasak kararı devam etti.

Fakat bu yazı hem sitenin İngilizce içeriğindeydi, hem de Vikipedi aslında kullanıcıların doğrudan üzerinde değişiklik yapabileceği bir platform. Aynı zamanda sanal ansiklopedi sitesinin kurucusu Jimmy Wales da bir açıklama yapmış, bilgiye erişimin insanlık hakkı olduğunu ve Türk halkının yanında kalmaya devam edeceğini dile getirmişti.