Windows Görev Çubuğu Gizleme Nasıl Yapılır?

Windows Görev Çubuğu Gizleme
Windows Görev Çubuğu Gizleme

Okuyucularımızın önemli bir kısmının merak ettiği konulardan olan Windows görev çubuğu gizleme ile alakalı bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde özellikle Windows işletim sisteminin son derece yaygın olduğunu biliyoruz. Microsoft, geliştirdiği bu işletim sistemi ile birlikte yeni özellikleri sizlere sunuyor. Masaüstünü daha geniş kullanmak isteyenler için sunulan özelliklerden birisi de görev çubuğu.

Tabi ki bunun ne olduğunu bilmeyen okuyucularımız olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda merak edilen bazı seçenekler söz konusu ve bunlara yanıt vereceğiz.

Windows Görev Çubuğu Nedir?

Windows görev çubuğu, başlat butonunun olduğu ve tüm program ikonlarını, saati ve bildirim alanını barındıran bölüme verilen isimdir.

Görev çubuğu, günümüzde yapılan yenilikler ile birlikte her şekilde düzenlenebilen bir alan olarak dikkatleri çekiyor. Görev çubuğu, kimi insan için gereksiz bir alan olmak ile birlikte kimi insan için ise daha büyük, göz önünde olması gereken alanlardan. Özellikle Windows 10 işletim sistemi ile birlikte bu özellik ciddi anlamda fark yaratan bir seçenek oldu. Dolayısı ile isterseniz büyütebilir, isterseniz küçültebilir ve isterseniz gizleyebilirsiniz.

windows-gorev-cubugu

Windows Görev Çubuğu Nasıl Gizlenir?

Windows görev çubuğu yönetimi için günümüzde birkaç pratik adım atarak bu sorunu ortadan kaldırma gibi bir imkana sahip oluyorsunuz. Geneli düşündüğümüz zaman insanlar başlat çubuğunu olduğu gibi kullanır. Ancak bu anlamda gizlemek isteyenler için de bazı bilgileri sizlere sunacağız.

  • Başlat menüsüne tıklayın ve sonrasında DFENETİM MASASI sekmesine giriyorsunuz.
  • Denetim masasına girdikten sonra GÖRÜNÜM VE KİŞİSELLEŞTİRME kısmına giriş yapın.
  • Sonrasında ise açılan ekranda GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ sekmesine tıklayarak görev çubuğu işlemlerine giriş yapıyorsunuz.
  • Ekranda görev çubuğu menüsünün altında birçok farklı seçenek göreceksiniz.
  • GÖREV ÇUBUĞUNU OTOMATİK OLARAK GİZLE sekmesine tıkladığınızda görev çubuğu gizlenecektir.

Görev çubuğu gizleme işleminin hemen ardından görev çubuğunu görmek isteyebilirsiniz. Bunun için mouse ile birlikte ekranın en alt kısmına gittiğinizde görev çubuğu belirecektir. Görev çubuğunun yok olması için mouse ile ekranın farklı noktalarına gitmeniz yeterli olacaktır. Görev çubuğu, üzerinde olmadığınız takdirde kendisini otomatik olarak gizler. Bunun için bir ekran görüntüsü ile birlikte sizlere bilgi verelim.

sss

Windows 10 görev çubuğu gizleme çok daha pratik seçenekleri sizlere sunar. Bu anlamda da sizlere hemen en pratik şekilde bilgiler sunmak istiyoruz.

  • Başlat menüsünün üzerinde sağ tıklayarak GÖREV ÇUBUĞU AYARLARI sekmesine tıklayın.
  • Açılan ekran yukarıdaki resimde olduğu gibi karşınıza gelecek. İstediğiniz ayarları AÇIK hale getirin ve işlemler tamamdır.
Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.