Xbox One X İncelemesi ve Fiyatı

Atari, Nintendo, Sega ile başlayan konsol serüveni tam gaz devam ediyor. Bu markaların adı tarihin tozlu raflarında yerini almışken rekabet kuşkusuz günümüzde Sony ve Microsoft markaları arasında geçiyor diyebiliriz. Özellikle son yıllara baktığımızda oyuncu kitlesinin de ciddi bir değişim geçirdiğini ve tüm Dünya’da hızla yayılıp profesyonel liglerin kurulduğunu söyleyebiliriz.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin yanında, 4K teknolojisinin de hayatımıza iyice yerleşmesi ile birlikte, oyun konsalları da bu teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyor. E3 2017’de Microsoft tarafından özel bir etkinlik ile tanıtılan Xbox One X, 4K teknolojiye sahip yeni nesil oyun konsollarından biri. Project Scorpio olarak ta bilinen Xbox One X, bugüne kadar yapılmış en güçlü ve en küçük oyun konsolu olarak tanıtıldı.

Microsoft Xbox’ın patronu Phil Spencer’a göre “PS4 Pro, One X’in rakibi olamaz”. Evet bu sözler Xbox patronu Phil Spencer’a ait. Aslında Spencer iddiasında haksızda değil, kağıt üzerinde ki verilere göre daha iyi olduğu söylenebilir, konsol henüz çıkmadan bu konu hakkında kesin konuşmak doğru olmayacaktır. Özellikle Sony gibi, oyun konsolu konusunda uzun süre lider olan bir markaya karşı biraz daha temkinli olmakta fayda var. Xbox One X’in özelliklerine bakacak olursak şu şekilde;

Xbox One X Özellikleri

Xbox One X, Project Scorpio

Öncelikle One X’in doğal 4K desteği sunduğundan bahsedelim, AMD mimarili 8 çekirdekli özelleştirilmiş bir CPU’ya sahip olan konsolun performansı %30 oranında artmış. Bu özel işlemcinin çekirde hızı 2.3 GHZ. AMD mimarısı GPU’da da devam ediyor. Xbox One’a göre 4.6 kat daha hızlı olan grafik işlemcisi RX 480’ın modifiye edilmiş bir versiyonu ve 6 teraflop gücünde grafik işleme kapasitesine sahip. 12 GB DDR5 bellek, 1 TB dahili hafızaya sahip olan konsol Forza Sport 7’yi 4K çözünürlükte 60 FPS ile oynatabilecek kadar güçlü. E3’de tanıtılan demo da oyunun harika gözüktüğünden bahsedelim.

Sahip olduğu bu özelliklerle PS4 Pro’nun hayli canını sıkacak gibi görünen konsol, likit soğutma sistemiyle de performansını uzun soluklu olarak devam ettiriyor. Microsoft PS4’ü tahtından sallamak için bir çok detay üzerinde çalışmış gibi, bu konsola Sony cephesinden nasıl bir cevap geleceği da ayrı bir merak konusu. Şu an için sahip olduğu teknoloji ve özelliklere baktığımızda, PS4 Pro’ya göre %10 daha hızlı CPU, %40 daha iyi grafik işleme kapasitesi ve 4 GB daha fazla belleğe sahip olan Xbox One X, kağıt üzerinde daha iyi bir konsol olduğunu kanıtlıyor.

Sony ve Microsoft fanları tarafından hararetli bir tartışma ve sataşmanın da başladığını belirtmek lazım, konsolun ne zaman raflarda yerini alacağı ve fiyatı hakkında da bilgiye sahibiz.

Xbox One X Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Xbox One X Fiyatı, Xbox One X Çıkış Tarihi

7 Kasım 2017 tarihinde satışa sunulacak olan konsolun Amerika fiyatı 499 dolar olarak belirlendi. Bu fiyat ile PS4 Pro’dan 100 dolar daha pahalı gözüküyor. Fiyatlandırma stratejisi sonradan farklılık gösterebilir mi , bilmiyoruz ancak genelde fiyat avantajı ile gelen Microsoft , konsolun özelliklerini de göz önünde bulundurmuş olacak ki bu sefer daha yukarıda konumlandırdı.

Kendisine ait 22 exclusive oyun gelecek olan konsol aynı zamanda tüm Xbox One oyunları ilede uyumlu olacak. 60 FPS ve 4K çözünürlükte çalışacak olan bu 22 oyundan biriside E3’de tanıtılan Forza MotorSport 7 idi. Bu oyunun performansını gördükten sonra diğer oyunlarıda büyük bir heyecan ile bekliyor olacağız.

Microsoft’un yeni oyun konsolu hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz ve bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.