iPhone 8 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan ve en iyi telefon tartışmalarına her daim konu olmuş olan Amerikalı teknoloji devi Apple’ın yeni çıkaracağı telefonu büyük bir merak konusu oldu. Yeni çıkacak olan telefonun iPhone 7s & 7s Plus mı ? iPhone 8 & iPhone 8 Plus mı yoksa iPhone X mi olacağı da ayrı bir merak konusu. iPhone’un 10. yılına özel olarak oldukça farklı ve üstün özelliklere sahip bir telefon çıkarması bekleniyor. Ortalıkta bir çok söylenti var ve her gün yeni gelen sızıntılar ile birlikte ortaya yeni iddaalar atılıyor. Birde işin içine Apple’ın yaptığı patent başvuruları girince, yeni çıkacak olan iPhone modelinin tanıtılacağı tarih ve cihazda yer alması muhtemel özellikler…

Yeni iPhone’un İsmi Ne Olacak ?

iPhone 8 ismi ne olacak ?

iPhone modelleri , ilk iPhone’dan bu yana baktığımızda, 3 / 3GS, 4 / 4S, 5 / 5s ve 6 / 6s şeklinde devam etti. Bu sıralamaya göre Apple’ın geçen sene duyurduğu iPhone 7 modelinden sonra iPhone 7s & 7s Plus modelini çıkarması bekleniyor. Bize göre de Apple bu sıralamayı bozmayacak ve yeni çıkacak olan iPhone için , iPhone 7s / 7s Plus isimlerini kullanacaktır ancak bu lansmanda 2 farklı kasa tanıtılmasını bekliyoruz ve iPhone 7 & 7 Plus’un özelliklerinin modifiye edilmiş bir versiyonun yanı sıra, tamamen farklı ve 10. yıla özel daha üstün özelliklere sahip bir model daha tanıtılacak. Bu yeni modelin ismi büyük ihtimal ile iPhone 8 ve ya iPhone Pro olacak. Yazımıza kuvvetli ihtimal olan iPhone 8 ismini kullanarak devam edeceğiz.

iPhone 8 Özellikleri

Öncelikle kasa için radikal değişikliklerin olacağı beklentisi sızıntılar ve ortaya çıkan kılıf tasarımlarından sonra netlik kazanmaya başlıyor. Apple’ın ekran çözünürlüğü ve ekran teknolojileri konusunda da rakiplerinden geride kalması, beklentileri arttıran diğer faktörler arasında yer alıyor. Özellikle Apple fan kitlesi tarafından da bu konularda ciddi iyileştirmeler gelmesi bekleniyor, zira hararetli tartışmalarda iPhone modellerinin rakiplerine göre daha düşük donanım özelliklerine sahip olması yoğun eleştiri alıyordu.

iPhone 8 Touch ID güç düğmesine entegre olabilir !

Ortaya çıkan son sızıntılar ve verilen donanım siparişlerinden anladığımız kadarıyla Apple bu sefer işin ucunu sıkı tutuyor ve hepimizi hayran bırakacak özelliklerde bir telefon çıkaracak gibi. Tamamen çerçevesiz ve orta tuşu olmayan bir model olması beklenen iPhone 8 modelinin alt kısmında, yeni nesil Mac’lerde yer alan bir touch bar yerleştirilmesi bekleniyor. Touch ID’nin nereye yerleştirileceğine dair çeşitli söylentiler devam ediyor, Apple’ın son aldığı patentte ise güç düğmesine entegre olan bir Touch ID tasarımı mevcut.

 

iPhone 8 & iPhone 8 Plus özellikleri

Ünlü kılıf markası Olixar’ın yayınladığı kılıf tasarımlarından da göreceğiniz gibi, ekran bütünlüğünü bozan bir tuş yok, tamamen çerçevesiz bir tasarım ve yine 2 merceğe sahip bir kamera olduğu gözüküyor. Bu sefer kamera yatay olarak değil , dikey olarak tasarlanmış konumda. Bu tasarım ile birlikte Apple’ın, kasa boyutunu aynı tutarak daha büyük ekran boyutunda bir model tanıtması da mümkün.

iPhone 8 Quad HD’den daha yüksek bir çözünürlükle gelebilir !

Rakiplerine göre en çok eleştiri aldığı konulardan biri de ekran çözünürlüğü olan Apple, bir rapora göre ekran tedarikçilerinden, Samsung modellerinde kullanılan ekranlardan daha yüksek çözünürlüğe sahip prototip ekran siparişleri veriyor. Bu iddaa doğruysa, iPhone 8 ekran çözünürlüğünün 2560×1440 olan Quad HD’den daha yüksek bir çözünürlüğe sahip olması bekleniyor ve artık OLED ekran teknolojisine geçiliyor.

Kablosuz şarj, yüksek su geçirmeme standartları, yeni lens ve kamera özellikleri ile birlikte, ram miktarınında artması beklenen iPhone 8’de batarya performansının nasıl olacağı ise ayrı bir merak konusu. iPhone’unuzn pil ömrüyle ilgili sorun yaşıyorsanız, iPhone’un Pil Ömrü Nasıl Uzatılır adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Apple’ın yeni geliştireceği bir çip ile yapay zekayı da geliştirmesi bekleniyor.

iPhone 8 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Her sene olduğu gibi Eylül ayında,  Apple’ın özel bir etkinlik ile Amerika’nın California Eyaletin’de görkemli bir lansman yapması bekleniyor. Geçen sene yaşanan aksilikler yaşanmaz ise lansman tarihinden 2 -3 hafta sonra da ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.

Apple’ın fiyat politikası ise uzun süredir iPhone 6 lansmanında ki gibi devam ediyor, bildiğiniz üzere baz model olan unlock iPhone 6 16 GB 649$’dan satışa sunulmuştu ve takip eden yıllarda aynı şekilde, iPhone 6s ve iPhone 7 modellerinin baz modelleri 649$’dan satışa sunuldu ve Apple bir önceki serilerde yaklaşık 100$ lık bir indirime gitmişti. iPhone 8 ise bu fiyatlandırmanın biraz dışında kalabilir, zira kullanılan parçaların maliyeti en az 100-150$ arttıracağı söyleniyor. Bu maliyet artışının son kullanıcıya nasıl yansıyacağını tam olarak kestirmek biraz zor ancak 899$-999$ dolar gibi rakamların telaffuz ediliyor olması da bir hayli ürkütücü.

Amerika satış fiyatı 649$ olan iPhone 7 32 GB modelinin, ülkemizde vergiler dahil 3799₺ Apple store fiyatı olduğunu düşünürsek, bahsi geçen rakamların güncel kur ile birlikte 5000₺ bandında olacağını söyleyebiliriz. Yakın zamanda çıkan ve acil olarak fiyat indirimine gidilen Samsuns S8 ve S8+ modelleriyle fiyatların nasılda yukarıya tırmandığına hep birlikte şahit olduk.

Tüm bu iddaaların ne kadar doğru olacağını ve bizi nelerin beklediğini ise ancak lansman ile birlikte görebileceğiz. Sizce iPhone 8 nasıl olacak ? Beklentileri karşılayabilecek mi ve fiyat konusunda ne düşünüyor sunuz ?