Tor Browser Nasıl Kullanılır?

tor-browser

Google Chrome, Mozille Firefox ya da Microsoft Edge gibi internet tarayıcılarında web gezintilerini gizlemek için çeşitli modlar mevcut. Fakat tüm bunlar sadece bilgisayarınızı kullanan kişilerden sizi gizliyor fakat internet servis sağlayıcı firmanız ya da arama motorları, sizi takip etmeye devam ediyorlar. Günümüzde internet dünyasının son derece şeffaf olduğu ve insanların da çeşitli sebeplerden ötürü bunun önüne geçmek istediğini düşünerek, Tor Browser nedir, Tor Browser ne işe yarar ve Tor Browser nasıl kullanılır konulu bir rehber hazırlamaya karar verdik.

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Öncelikle işe Tor Browser’ı indirerek başlayın. Programı ilk defa açtığınızda karşınıza farklı ayarlar çıkacak ve ardından bağlantıyı gerçekleştireceksiniz. İlk bağlantı aşaması doğal olarak biraz vakit (birkaç dakika kadar) alabiliyor fakat bir kere gerçekleşince, artık kullanıma hazır olacak.

Tor Browser, temelde Mozilla Firefox tarayıcısı ile aynı kodları kullanıyor. Dolayısıyla eğer Mozilla arayüzüne aşinaysanız, Tor kullanırken de herhangi bir zorluk çekmeyeceksiniz. Hatta daha önce Firefox kullanmadıysanız bile gayet basit bir yapısı var diyebiliriz.

Tor Browser kullanmaya başlamadan önce, güvenlik ve gizlilik arasında bir denge sağlamalı ve güvenlik ayarlarını da buna göre yapmalısınız. Yani gizlilik arttıkça güvenlik azalacak, güvenlik arttıkça da gizliliğiniz azalacaktır.

tor-browser-onion-siteler

Tarayıcı Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Buna rağmen Tor’un farklı yönleri var ve bu yüzden de bazı internet tarayıcısı alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Örneğin bu tarayıcı, diğerlerinden farklı arama motoru kullanıyor. Tor’da arama çubuğuna yazdıklarınız sizi Google ya da Bing sitelere yönlendirmiyor ve Disconnect.me adlı bir siteye yönlendiriyor. Disconnect.me sitesi sizin internet üzerinde aradığınız verileri kayıt altına almıyor.

Tor Browser Nasıl Çalışır?

Peki tüm bunların yanında Tor Browser ne işe yarar, Tor Browser nasıl çalışır? Programın mantığı oldukça basit. Tor sizi doğrudan internet sitelerine bağlamak yerine, birden fazla bağlantı arasında yerinizi değiştiriyor ve bu şekilde anonim kalmanızı sağlıyor.

Bağlantı bölgeleriniz düzenli olarak değiştiği için web sitelerin ya da servis sağlayıcıların da sizi takip etmesi neredeyse imkansız hâle geliyor. Tabii tüm bunları yaparken hız konusunda bazı performans düşüşleri yaşayabilirsiniz. Yani Tor’u kullanırken, Google Chrome kadar hızlı olmasını beklemeyin deriz.

CS: GO Ping Düşürme Yöntemleri

Tor Browser Nasıl Kullanılmalı?

Tor Browser aslında otomatik olarak sizi sitelerin HTTPS versiyonlarına yönlendiriyor fakat siz yine de ziyaret ettiğiniz her sitede buna dikkat etmeye gösterin. HTTP versiyonu yerine HTTPS uzantılı web sitelerine girmek daha güvenli ve anonim kalmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla adres çubuğunda gözünüzü tutmayı unutmayın.

Tor’un en ilginç ve güvenli özelliği de .onion uzantılı sitelere giriş imkanı tanıması. Gizli Tor servisleri olarak da bilinen bu adreslere arama motorlarından ulaşmak ya da başka internet tarayıcılarından bağlanmak hiçbir şekilde mümkün değil.

Kısaca Tor Browser nasıl kullanılır konusuna değindik ve aslında oldukça basit bir mantığı var. Eğer internet konusunda maksimum güvenlik-gizlilik takıntılıysanız, size de Tor kullanmanızı tavsiye edebiliriz.