Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü
Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü

Türkiye genelinde ciddi anlamda trend hale gelmiş olan Android tarayıcı yönlendirme virüsü nasıl temizlenir sorusuna yanıt vereceğiz. Android işletim sistemi, Google şirketi tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir sistemdir. Dolayısı ile geliştiriciler için her anlamda açık bir sistem olduğundan dolayı çözülmesi ve güvenlik açığı bulması kolaydır.

iOS işletim sisteminde kapalı kaynak kod söz konusudur. Apple şirketinin virüsten karşı güvenlik koruması tam da buna dayanır. İşletim sisteminin temelleri görülemediğinden dolayı bir virüs yazılamaz. Android tarayıcı virüsü olarak da bilinen bu virüs, tarayıcıyı açtığınız andan itibaren sizi saçma sapan sitelere yönlendirir.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nedir?

Android yönlendirme virüsü, Android sisteminin kendi ya da Chrome tarayıcısı açtığınız an itibari ile saçma sapan sitelere yönlenmesi durumudur.

Android işletim sistemine ait telefonlara bulaştığı an itibari ile ciddi anlamda can sıkıcı bir virüs olarak kendisini ön plana çıkarabilir. Günümüzde yanlış internet sitelerinin de kullanılması, bazı dosyalardan bulaşan virüsler nedeni ile sıklık ile gördüğümüz sorunlardan birisidir.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Android tarayıcı yönlendirme virüsü temizlemesi safhasında birkaç yöntem kullanmaktayız. Bu yöntemleri sırası ile deneyerek sorundan kurtulabilirsiniz. Eski ya da yeni farketmez. Tüm telefon modellerinde ve tüm Android sürümlerinde bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz.

Android Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

A-) Öncelikli olarak telefonumuzda tarayıcımızı açıyoruz. Android işletim sistemli telefonlarda genellikle Chrome kullanılır. Chrome uygulamasını açıyoruz.

B-) Chrome uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan 3 NOKTA ibaresine tıklıyoruz ve açılan menüden AYARLAR sekmesine tıklıyoruz.

Android-Tarayıcı-Yönlendirme-Virüsü-Nasıl-Temizlenir-1

C-) Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra karşınıza yeni bir menü gelecek. Burada hemen GELİŞMİŞ sekmesine tıklıyoruz.

Android-Tarayıcı-Yönlendirme-Virüsü-Nasıl-Temizlenir-2

D-) Gelen ekranda ise TARAYICI VERİLERİNİ SIFIRLA sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak çıkan uyarıya EVET cevabını veriyorsunuz. Sonrasında ise telefonunuzu yeniden başlatın ve sonucu kontrol edin.

Android Tarayıcı Verilerini Silme

A-) Öncelikle Android menüsüne giriş yapın ve sonrasında AYARLAR sekmesine tıklayın.

B-) Ayarlar sekmesine girdikten sonra UYGULAMALAR ya da UYGULAMA YÖNETİCİSİ sekmesine tıklayın.

C-) Karşınıza listelenecek uygulamalar içerisinde kullandığınız tarayıcıya tıklayın. Genelde Chrome olacaktır.

D-) Gelen ekranda sizleri birçok buton karşılayacak. Sırası ile önce ÖNBELLEĞİ TEMİZLE ve sonrasında ise VERİYİ SİL sekmesine tıklayın. Çıkan sorulara EVET yanıtını verin.

Android-Tarayıcı-Yönlendirme-Virüsü-Nasıl-Temizlenir-4

Android Güvenlik Uygulamları ile Virüs Temizliği

Android için günümüzde geliştirilmiş birçok farklı güvenlik uygulaması vardır. CM Security, 360 Security ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok seçenek. Bu uygulamaları kullanarak telefonunuzda virüs taraması yapın. Virüs taramasından sonra bulunan virüsleri temizleyin ve telefonu yeniden başlatın.

Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.