Android Uygulamalarını Bilgisayarınızda Çalıştırın

android uygulamaları

Merhaba arkadaşlar. Günümüzde herkesin elinde bir akıllı telefon var ve bunların büyük bir çoğunluğunu android işletim sistemli olanlar oluşturuyor.  Bu telefonlarda bir çoğumuz farklı işlemler gerçekleştiriyoruz ancak oyun bunların arasında çok önemli bir yerde. Özellikle mobil cihazların donanım olarak da güçlenmesi ile birlikte mobil platformda oyunların yeri arttı ve bu oyunların kalitesi de neredeyse konsol seviyesine ulaştı.

Bunun yanında android telefonlarımızı sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları, bankacılık işlemleri vs için kullanmaktayız. Burada bazı firmaların mobil uygulamalarının kullanımını arttırmak için çeşitli teşviklerde bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Buna örnek olarak bazı firmaların uygulama üzerinden yapacağınız alıverişe kargo ücreti almaması ya da belirli bir indirim oranı uygulaması verilebilir. Hal böyle olunca insan bu uygulamaları kullanmadan edemiyor.

Tabi bu uygulamalar böyle güzelliklerin yanında bazı sorunları da beraberinde getiriyor.Örneğin telefonumuza kurduğumuz bu uygulamalar hiç alakası olmadığı halde rehberimize fotoğraflarımıza internet geçmişimize konumumuza erişim izni istiyor biz de mecburen kabul ediyoruz.

Hem bu güvenlik gerekçesinden hem de herkesin elinde android akıllı telefon olamamasından ötürü bu uygulamaları bilgisayarımızda (windows) nasıl kullanabiliriz bunu anlatacağız.Bu sayede android telefonu olmayanlardan isteyen bilgisayarında Clash of Clans oynasın isteyen alışveriş uygulamaları yükleyip fırsat kovalasın.

Bluestacks

Biz ilk önce en kolay yolu olan Bluestacks programını anlatalım. Bu programı indirip bilgisayarınıza kurduğunuzda ve google hesabınızla giriş yaparak android uygulamalarını çalıştırabilir, Android platformundaki meşhur oyunları bilgisayarınızın geniş ekranında oynayabilirsiniz. Bu emülatör üzerinden markete girip uygulama indirebileceğiniz gibi bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz .apk uzantılı dosyaları da açabilirsiniz

bluestacks

Windroy

Bluestacks tek emülatör değil. Eğer bu program sizin işinizi görmediyse alternatif olan Windroy uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama Google Markete içinden erişemiyorsunuz.Bu da demek oluyor ki uygulamaların .apk dosyalarını bilgisayara indirip programda açacaksınız.

windroy

Android Studio

Bunlar da yeterli gelmediyse en iyi android deneyimi sunan Android Studio yu kullanmalısınız. Yalnız bunu kullanmanız için bilgisayarınızda Java Development Kit (JDK) kurulu olmalıdır. Kurduktan sonra uygulama içinden Google Markete erişebilir uygulama çalıştırabilirsiniz.

android-studio

Google Chrome (Evet bildiğiniz tarayıcı olan)

Bir diğer yolda Google’ın tarayıcısı olan Chrome’a bir eklenti kurup bu tarayıcı içinde android uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Bunun için ARC Welder eklentisini kullanmanız gerekiyor.Tabi bu yöntem diğer yollar kadar sağlıklı değil, her zaman çalıştıramayabilirsiniz. Bu yolun Windows yanında Mac, OSX,Linux platformlarında da işe yaradığını söyleyelim.

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı