Siber Saldırıların Hayatımıza Etkisi

siber saldırılar

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz son 10 gün içinde internetimize dışarıdan yasadışı saldırılar düzenlendi.Ülkemiz, tarihinin en büyük ve en kapsamlı siber saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Kimliği belirsiz kişiler nic.tr uzantılı sitelere, bankalara, devlet kurumlarının sayfalarına siber saldırılar düzenleyerek ülkemize zarar verme bir nevi hayatı zorlaştırmayı amaçladılar. Açıkcası kendi adıma konuşacaksam bende bu olayları geliştiği günler içinde e-devlet sistemine girerken zorluk yaşadım, işlerimi güçlük içerisinde halledebildim fakat ilgili kurumların çeşitli önlemler alması ve aradan belli bir zaman geçmesiyle birlikte saldırıların şiddeti git gide azaldı.Peki bu saldırılar nasıl düzenleniyor ? Önlem almak mümkün mü? İşte bu yazımda sizlere siber saldırılar hakkında bilgi vereceğim.

150520151737585681395_2

Son haftalarda Rusya ile olan gerilim, siyaseti ve günlük hayatımızı meşgul etmeye başladı.Bu durumu fırsat bilen bazı hacker grupları ülkemize internet yoluyla zarar vermeyi amaçladı. İlk başlarda akla Rus hacker grupları gelse de, geçtiğimiz haftalarda ülkemize siber savaş ile saldıracağı tehdidinde bulunan Anonymous hacker grubu yayınladığı bir tweet ile saldırıyı üstlendi.Saldırılar sonucunda en çok bankacılık sektörü etkilendi.Bazı bankaların web sayfalarına erişim durdu.POS makineleriyle yapılan işlemlerde hatalar yaşandı.Yetkili kurumların bazı önlemler almasıyla birlikte saldırıların etkisi azaltıldı.

siber-saldiri-turkiye

DDoS Nedir?

DDoS (distributed denial of service attack) saldırıları, internet üzerinde çok sayıda istemci bilgisayarlar kullanılarak yapılan saldırı türüdür.Çeşitli yollarla virüs bulaştırılmış bilgisayarlar kullanılarak, bir web sitenin sunucusuna eşzamanlı olarak istekler göndermeleriyle düzenlenir.Bunun sonucunda, hedef sunucu isteklere cevap veremez ve hizmet dışı durumuna düşer.Yeterli sayıda bilgisayar mevcut olduğunda DDoS saldırılarını tamamen engelemenin bir yolu yoktur.Hedef sunucular hangi isteğin gerçek, hangisinin saldırı olacağını tespit edemediğinden saldırıları engellemek mümkün değildir.

Günümüzde DDoS saldırısı yapmak kolay hale gelmiştir.İnternette dolaşan bazı programlar vasıtasıyla çok zahmet vermeden saldırılar düzenlenebilmektedir.DDoS saldırıları düzenlemek ciddi bir bilişim suçudur ve hukuksal olarak cezaları bulunmaktadır.

article-2670710-1F25BA8000000578-389_964x488

Son olarak,http://map.norsecorp.com sitesinden dünyada yapılan siber saldırıların haritasını canlı olarak takip edebilirsiniz.