Remix OS nedir? Nasıl kurulur?

Evet arkadaşlar bugün bilgisayarınızı android platformuna dönüştüren Remix Os işletim sistemine değineceğiz. CES 2016 fuarında Jide firması tarafından tanıtılan bu işletim sistemi kısa süre önce kullanıcılara sunuldu. Remix Os Jide‘ın kurucusu olan üç eski Google mühendisinin sözlerine göre “Windows, Android ve Chrome‘un karışımı” bir işletim sistemi. Bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz bu işletim sistemini USB’ye kopyalayabilir ve USB’yi her takışınızda(Tak çalıştır) işletim sistemini çalıştırabilirsiniz.

Remix Os’u cihazınıza normal işletim sistemi gibi yüklüyorsunuz ve bilgisayarınız androide dönüşüyor.Şimdi ne gerekiyor ve nasıl kuruluyor buna bakalım.

Jide.com da yer alan sistem gereksinimleri :

1-)Minimum 20Mb/s yazma hızına sahip Fat32 şekilde formatlanmış en az 8 GB kapasiteli usb 3.0 usb bellek

2-) 64 bit işlemciye sahip bir bilgisayar

Kurulum aşamaları ise şu şekilde:

1- Remix Os kurulum dosyası ( buradan indirin)

Remix-OS-Nasıl-Kurulur-1

 

2- İndirdiğimiz dosyada bulunan remixos-usb-tool uygulamasıyla usb belleğe kurulum dosyasını yazıyoruz.(Diskinizdeki verileri mutlaka yedekleyin)

remix-os-usb-tool

3- Bilgisayarımızı yeniden başlatıp boot menüsüne girip  (bu menü genellikle F2,F10,Delete ve Maclerde ise “Seçenek” tuşu ile açılır) buradan önyükleme kısmını Usb bellek seçiyoruz.           Bilgisayar UEFI modunda olmamalı buna dikkat ediniz.

4-Ardından bilgisayarınız ilk önce usb belleğinizin hızını test edecek ve kuruluma başlayacak.Kurulum bittikten sonra ise karşınıza iki seçenek geliyor.”Guest Mode” adından da anlaşılacağı üzere misafir modu ve bunu seçtiğinizde yaptığınız işlemler kaydedilmiyor.”Resident Mode” ise yaptığınız işlemleri kaydediyor eğer RemixOs’u kullanmayı düşünüyorsanız bu seçenekle yola devam ediniz.

5- Son olarak bizden Wi-Fi bağlantısı ve dil seçimini isteyip kurulumu tamamlıyor. Artık Remix Os hazır. Keyifli kullanımlar diyelim :)

Kurulum uzun sürmekte o yüzden biraz sabırlı olmanız gerekebilir.

remix os dekstop

 

Google Play Store Nasıl Kurulur?

Remix Os işletim sistemi içerisinde Play Store’u gömülü olarak barındırmıyor. Bizler kendimiz kurmalıyız.Çünkü biliyorsunuz uygulamaları buradan yüklüyoruz. Kurulumu ise şu şekilde:

Öncelikle Google Play Store kullanmamız için Remix OS’u resident modunda kullanmalıyız.

1-Remix OS işletim sisteminde GMSInstaller.apk dosyasını internetten indirin.

2-Dosyayı  yükleyin ardından masaüstündeki Google Services Installer simgesine tıklayın ve uygulamanın açılmasını bekleyin.

3- One Click to Install Google Services butonuna tıklayarak servisi internetten indirin.

4-  Ayarlar> Uygulamaları Yönet > Tümü > Google Play Services’i bulup Alanı Yönet > Verileri temizle diyin.

5- Son olarak işletim sistemini yeniden başlatın. İşlem tamamdır. Eğer hata verirse Ayarlar kısmından tarih ve saati doğru şekilde ayarlamanız sorunu çözecektir.

Remix Os işletim sistemine Gelen Güncellemeler Nasıl Yüklenir?

Evet şu an için işletim sisteminin otomatik güncelleme özelliği bulunmamakta. Yani yeni güncellemeleri bilgisayarınıza indirip sıfırdan o sürümü kurmanız gerekli.

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı