Apple Music Artık Türkiye’de !

apple music türkiye

Apple’ın  rakip müzik servislerine cevap olarak  geçtiğimiz haziran ayında WWDC etkinliğinde tanıttığı online müzik servisi Apple Music  4 Şubat 2016 akşam 21.00 itibariyle uzun bir bekleme süresinin ardından sonunda Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Bu gecikmenin sebebiyse ülkemiz müzik kuruluşları ile Apple arasında yaşanan telif hakkı uyuşmazlıklarıydı. Neyse ki sorun sonunda çözüldü.Bu güzel haberin ardından Apple Music nedir kısaca buna da değinelim.

Apple Music Nedir?

Apple’ın aylık abonelik sistemiyle çalışan müzik platformudur. Her albüm,şarkı başına ücret ödemek yerine aylık belirli bir tutar karşılığında iTunes arşivinden istediğimiz gibi faydalanabileceğimiz müzik uygulamasıdır.

apple music

Apple Music uygulamasını kullanabilmeniz için iCihazınız iOS 8.4 ve üzeri sürüme sahip olmalı eğer daha düşük bir sürümdeyseniz Apple Store’dan Apple Music uygulamasını indirmelisiniz.

Apple Music platformu içerisinde sanatçı ve dinleyicileri bir araya getirmeyi planlayan Connect uygulamasını,  Londra,NY,Los Angeles’ın ünlü DJ’lerinin de canlı yayınlar yaptığı B1 Radyo kanalını barındırmakta.

apple music

Eğer önceden iTunes üzerinden satın aldığımız albüm ve parçalar var ise bunlar da otomatik olarak Apple Music hesabımıza ekleniyor.

Apple Music uygulaması sizlere sevdiğiniz şarkıcıları takip etme imkanı sunuyor. Ayrıca beğendiğiniz müzik türleri ve sanatçılara göre size müzik tavsiyesinde bulunma özelliğine sahip.

Apple Music uygulaması  sadece çevrimiçi müzik dinleme özelliği sunmuyor aynı zamanda sevdiğiniz parçaları cihazınıza kaydedip internetiniz olmadan da çevrimdışı olarak müzik dinlemenizi sağlıyor.

apple music

Ne Öderim?

Apple Music uygulamasını kullanmak isterseniz ilk 3 ay ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Ardından ise tekil kullanıcı iseniz ayda 9.99 TL eğer aile paketi (max 6 kişi) olarak kullanacaksanız ayda 14.99 TL ücret ödeyeceksiniz.

Apple Music uygulamasını kullanmak için bir kredi kartı girmeniz gerekiyor.3 Aylık deneme sürenizin sonunda üyeliğinizi dondurmaz iseniz otomatik olarak yenilenir ve kartınızdan ücret kesilir. Bunun önüne geçmek için Apple Music deneme hesabını aktif ettikten sonra iTunes hesabınızdan bu kartı silin ardından abonelikler kısmından Apple  Music otomatik yenilemeyi kapatın.
Unutmadan şunu da belirtelim Apple Music uygulamasını sadece Apple cihaz sahipleri  değil Android cihaz sahipleri de kullanabilir. Yapmanız gereken tek şey Google Play Store’dan Apple Music uygulamasını indirmek. Keyifli dinlemeler :)

Mücahit Özdemir avatarı
Hukukçu, Yazılımcı Adayı, Mobil teknoloji ve araba meraklısı