Windows 10 “tek platform tek ürün”

windows 10 mobile

Geçtiğimiz senenin sonbaharında açıklanan ve çalışmalarına başlanan Windows 10 için Microsoft her ne kadar “tek platform,tek ürün”  sloganını kullansa da bütün ürünlerin aynı anda Windows 10’a geçmediği gerçeği var. Microsoft tarafından geliştirilen ve temmuz ayının son günlerinde tüm dünyada ki bilgisayarlar için yayınlanan Windows 10’un ardından gözler Windows 10 Mobile’a çevrilmişti ancak aralık ayında olmamıza rağmen henüz kararlı sürüm yayınlanmış değil. Ancak Gabe Aul tarafından atılan tweetler ve gönderilere bakılırsa Türkiye dahil tüm dünyada son sürümün yayınlanmasına ramak kaldı diyebiliriz.

Peki Microsoft’un canla başla çalıştığı ve mobil sektörde söz sahibi olma adına attığı bu büyük adımda ne tür yenilikler olacak diğer sistemlerden farklı olarak ne göreceğiz?

Microsoft piyasada ki diğer sistemlerle hem beraber ortak tipte, hemde farklı olarak alışılmışın dışında özellikler ile gelecek gibi görünüyor. Bunun en örneği Cortana. Apple tarafında ios işletim sistemli cihazlarda kullanılan “siri” adlı kişisel akıllı asistan piyasaya sürüldüğü günden itibaren oldukça ilgi toplamış ve beğenilmişti. Microsoft’ta buna cevap olarak kendi işletim sistemlerinde kullanılan (ios ve android üzerinden de kullanmak mümkün) Cortana isimli akıllı asistanını windows 10 mobile ile lumia kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Her ne kadar tam olarak Windows 10 Mobile için tamamlanmamış olsa bile ios ve android için kullanımı mevcut. Bunun dışında en çok dikkat çeken özelliklerden biride saydam kutucuk. Bu özellik sayesinde arayüzde isterseniz sade tek renk alışılmış windows phone 8.1 temasına benzer temayı kullanır yada saydam, arka planda istediğiniz her hangi bir fotoğrafı ekleyip kişiselleştirebilme özelliği sunmakta.

2015 ayının sonunda yayınlanması beklenen Windows 10 Mobile’ın neler getireceğini hep beraber görecez. Umarız piyasadaki iOS ve Android rekabetine katılır ve kullanıcılar için mobil piyasasında alınabilecek telefonlar arasında kendine iyi bir yer edinir.