Apple Şarj Sorunu Nasıl Çözülür?

apple-sarj-adaptoru-sorunu-ile-gundemde

iPad, iPhone gibi cihazların şarjlarının çabuk bitmesi kullanıcıları madur etmekte. Peki bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirsiniz?

Bütün Apple kullanıcılarının dert yakındığı şarj problemi nasıl çözülür?

Her cihazda olduğu gibi güç tasarufu modunu açmak aslına işe yarıyor. Ama dikkat edilmesi gereken asıl yer şarj % kaçta iken güç tasarufu modunu açtığınız. Kullanıcıların çoğunun yaptığı hata şarj %100 iken bile güç tasarufunu açık tutmaları. Bu sebepten dolayı bataryanın ömrü kısalıyor ve sizi maddi bir zarara soktuğu gibi hem de telefona zarar veriyor. Kullanıcıların ikinci ve çok sık yaptığı hata ise açık uygulamaları durmadan kapatması. Açık uygulamaları kapatmaya çalışırken Apple cihazları oldukça şarj kaybediyor. Bunu yapmak yerine sıklıkla kullanmadığınız uygulamaların arka planda çalışma özelliğini durdurmanız.

En çok yapılan hatalardan biri ise cihaz şarjdayken cihazla oynamanız.

Peki bataryanın ömrünü uzatmak için neler yapılabilir ?

Cihazın şarjının tamamen bitmesine beklemek yerine ortalama %10 – %20 iken şarja takıp %100 olana kadar cihaz ile oynamamanız tavsiye edilir. Diğer bir çözüm ise telefonu sadece şarjınız azaldığında o an şarj etme imkanınız olmadığında güç tasarufuna almanız bataryanın ömrünün uzatacaktır.

En önemli etkenlerden biriside ucuz diye aldığınız çakma bataryalar yerine yetkili servisten orijinal batarya alıp kullanmanız. Hep kendi sağlığınız için hemde telefonun sağlığı için önemli bir etkendir.

Furkan avatarı
Kendimi bildim bileli teknoloji üzerine makaleler yazan neşeli ve pozitif biriyim.