iOS 9 ve OSX 10.11 ne zaman gelecek, nasıl olacak?

iOS 9 ne zaman gelecek

Herkesin merakla beklediği konulardan birtanesi, iOS ve Mac OS işletim sistemlerinin ne zaman güncelleneceği ve ne gibi yeniliklerin geleceği oluyor. Şimdiden iOS9 deyince, iPhone 4S ve 5 gibi eski cihaz sahiplerinin kafasında soru işaretleri ve endişe belirmeye başlıyor :) Bazı edindiğimiz bilgileri aşağıda sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

iOS 9 ve OSX 10.11 ne zaman gelecek?

Apple her yıl Haziran’da, WWDC “Worldwide Developer Conference” yani “Dünya Çapında Gelişticiler Konferansı” anlamına gelen bir etkinlik düzenliyor. Bu etkinlik cihaz tanıtımından çok, yazılım ve geliştiricileri ilgilendiren konuları barındırmaktadır.

iOS9 ve OSX 10.11’in ilk sinyallerini ve belki de beta sürümlerini bu konferans sonrasında edinmemiz mümkün olabilir. İlk olarak bu etkinlikte duyurulacak daha sonra herkesin indirebileceği bir güncellemenin her yıl olduğu gibi Ekim ayında sunulacağını tahmin ediyoruz.

iOS 9 da ne gibi yenilikler olacak?

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki, güncellenecek iOS işletim sisteminde, yeni bir özellik sunmak yerine, mevcut sistem performansının arttırılmasına odaklanılacak. Yani Apple, yeni yazılımın mevcut cihazlarda daha performanslı çalışması için ciddi bir çaba harcadığı yönünde bilgiler gelmektedir.

Bir diğer haber ise, Apple mühendisleri tarafından küçük boyutlu ekranlarda daha net gözükmesi ve daha iyi okunması için geliştirilen, Apple Watch arayüzünde kullanılan “San Francisco” yazı tipini iOS 9 arayüzünün tamamında kullanacak olmasıdır. Böylece iOS7 ile birlikte kullanmaya başladığı ve şu an için kullanılan “Helvetica Neue” ‘den vazgeçip, yepyeni bir yazıtipi ile karşımıza gelecek gibi görünüyor. Bakalım bu yeni yazı tipi genel anlamda tasarıma ne gibi katkılar sağlayacak hep birlikte göreceğiz.

Türkiye’de çok yaygın olmayan fakat Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan ev otomasyonları ve cihazlarına destek verilecek, bu uygulamanın adı “Home” olacak. Aslında çok işe yarayan, evimizdeki ışıkları, perdeleri, sesi, ısıyı vb. gibi daha birçok özelliği kontrol etmemize olanak sağlayan  “HomeKit” uyumlu cihazlar ile iletişime geçip, onları yönetebileceğiz. Ancak tabii Türkiye’de “HomeKit” destekli cihazların fiyatları pahalı olduğundan dolayı, bu özelliği kullananların sayısının da az olacağı kanaatindeyim.

Haritalar daha da geliştirilecek, artık otobüs, tren ve metro için seferleri de gösterilecek. Ancak bu özellike Türkiye’de ne zaman aktif olarak kullanılabilir, bunu ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Hali hazırda App Store da bulunan Trafi, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa daki ulaşım araçlarının sefer saatleri ve gideceğiniz yere hangi araçları kullanarak gidebileceğinizi belirtebiliyor. Bakalım Apple bu konuda ne kadar başarılı olabilecek…

Apple haritalar

iPad ler için çift uygulama görüntüleme desteği

Yeni güncelleme ile iPad lere çift uygulama desteği gelecek. Yani aynı anda 2 uygulamayı görüntüleyip, çalıştırabiliyor olacağız.

Ayrıca Apple, Swift kodlaması ile yazılan iOS uygulamalarının dosya boyutlarını yaklaşık olarak 8-10 mb kadar da düşürmeyi planlıyor.

iOS 9 ‘da daha önce bahsettiğimiz gibi, Apple kaliteye odaklanıp, eski iPhone ve iPad lere de hız getirmeyi planlıyor. Bu haber bir çok kişinin yüzünü gülderecek gibi gözüküyor.

“Monarch” kod adlı iOS 9 ve “Gala” kod adlı Mac OS 10.11 ‘de ayrıca güvenliği arttırmak adına iyileştirmeler de yapıldığı haberleri geliyor. Apple’ın geliştirdiği “Rootless” güvenlik sistemi ile artık iOS lerde jailbreak yapmanın çok zor olacağı belirtiliyor. Ek olarak iCloud Drive ve Wi-fi bağlantılarında da ek güvenlik güncelleştirmeleri her iki işletim sistemine de geleceği konuşuluyor.

OSX 10.11’de ne gibi yenilikler gelecek?

OSX 10.11 ve iOS 9

Aslında yukarıda sayılan birçok özellikle Mac OS için de geliyor. Kısaca özetlemek gerekirse, bu güncellemede performans üzerine odaklanılıyor, eski cihazların daha akıcı çalışması üzerinde duruluyor. Bir nevi efsanevi “Snow Leopard” gibi bir işletim sistemi haline getirilmesi hedefleniyor.

Yosemite’de planlanan fakat daha sonra kaldırılan iOS daki gibi bir “Denetim Merkezi” Mac OS lere de gelecek, sol taraftan sağa doğru kaydırılarak ulaşılabilecek. Aynı iPhone ve iPad lerde bulunan benzer özelliklere buradan ulaşılabilecek.

Aynı şekilde “San Francisco” yazı tipi ve güvenlik güncelleştirmeleri de olacak.

Eğer Apple iOS 6 ve “Snow Leopard” işletim sistemlerindeki performansı yakalar ise, büyük bir gelişim yakalayıp, hem görselliği hem de performansı bir arada sunacak, performans sorunları yüzünden küstürdüğü birçok kişinin de gönlünü kazanacaktır J

Apple’ın bu yeni güncelleştirmelerini merakla bekliyoruz.

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...