iPhone 6 Plus kamerası için değişim programı başladı

Apple, iPhone 6 ve 6 Plus cihazlarının kamera sistemlerinde diğer model cihazlarına göre biraz değişiklik yaptı. iPhone 6’da dijital imaj stabilizer, iPhone 6 Plus’da ise optik imaj stabilizer (OIS) özelliği bulunmakta. Optik imaj stabilizer ise şu şekilde çalışıyor; içinde bulunan hareketli bir mercek elinizin hareketine göre oynuyor ve böylelikle eliniz titrese bile daha net fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Fakat birçok iPhone 6 Plus sahibi, bu özelliğe rağmen kameranın bulanık çektiğini belirtip, forumlarda, sosyal medyada bu konuyu dile getirdi, mağazalardan satın aldıkları telefonları servise vermek için geri götürdü.

Apple iPhone 6 Plus kamerasındaki bulanık görüntü probleminin iSight kameradan kaynaklı bir hata olduğunu kabul edip, Eylül 2014 ile Ocak 2015 arasında üretilen tüm 6 Plus cihazların arka kameralarını değiştirmeye karar verdi. Bu belirtilen aylar arasında bir iPhone 6 Plus almış iseniz ve seri numaranız değişim programına uygun ise, Apple ücretsiz olarak kameranızı değiştirecektir. Seri numaranızın uygun olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Adrese girdiğinizde karşınıza aşağıdaki bir sorgulama kısmı çıkacak:

iPhone 6 Plus kamera değişimi

Buradaki boşluk kısıma, iPhone cihazınızın Ayarlar – Genel – Hakkında kısmında aşağıda “Seri Numarası” yazan yerdeki ibareyi yazmanız yeterlidir. Eğer cihazının değişim için uygun ise aşağıdaki gibi bir yazı çıkacaktır:

iPhone 6 Plus kamera değişimi

Yukarıdaki seri no yazdığınız kutucuğun altındaki gibi bir ibare çıkar ise, iSight kameranız değişime uygundur. Bunun için;

  • Apple Yetkili Servis Merkezine
  • Apple Store’a (Randevu almanız gerekmektedir.) gidip değiştirebilir ya da
  • Apple Teknik Destek ekibine başvurabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, iPhone’ nunuzda herhangi bir hasar ya da ekran kırılması var ise, bunu servise gitmeden önce yaptırmanız gerekmektedir. Yoksa bazı durumlarda tamir için Apple para bile talep edebilmektedir. Apple Watch ‘da ise hangi durumlarda cihazın garanti dışı kaldığını buradaki yazımızda belirtmiştik.

Apple sadece kamerayı değiştireceğini belirtiyor, herhangi bir cihaz değişimi yapılacağından bahsetmiyor. Eğer bu arıza ile gidip, cihazı değiştirebilen var ise, yorumlar kısmından bilgilendirme yapabilirseniz çok memnun oluruz.

iPhone 6S ve 6S Plus da ise bu tarz problemler ile karşılaşmamak dileğimizle…

Apple iPhone 6 Plus kamera değişim programı için tıklayınız.

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...