Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor Ne Yapmam Gerek?

Sabah kalktınız bilgisayarı açtınız ve bilgisayarın şifresini gireceksiniz tuşlara bastıktan sonra baktınız ki klavyenizin tuşları çalışmıyor. Peki bu durumda ne yapacaksınız? Sizlere klavyede bazı tuşlar çalışmıyorsa ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğim. Bu yazımı lütfen atlamadan okuyun zira klavyeniz bozulmuş olabilir ve yeni bir klavye almanız gerekebilir. O halde fazla vakit kaybetmeden adımlara geçelim.

1.Yöntem: İlk olarak klavyenizin takılı olduğu USB girişini kontrol edin. Yerinden oynamış veya çıkmış olabilir. Bununla birlikte USB girişiniz bozuk olabilir o sebepten dolayı başka bir USB girişinde denemelisiniz.

2.Yöntem: Klavyenizin sürücüleri yüklü mü? Genel anlamda baktığımız zaman artık günümüzde klavyeler sürücü olmadan çalışıyor yani tak çalıştır şeklinde ancak bu sorun mekanik klavyelerde soruna yol açabiliyor bu sebepten ötürü klavyenizin yazılımı yüklemenizi veya güncel değil ise güncellemenizi öneririm.

3.Yöntem: Bu yöntem biraz değişik ancak yapmanız gereken işlem oldukça basit. CTRL+SHIT tuşlarına aynı anda bastığınız zaman klavyeniz Q ise F’ye F ise Q’ya dönecektir. Böylece tuşların yeri değişmiş ise düzeltebilir ve rahat bir şekilde klavyenizi kullanabilirsiniz.

4.Yöntem: Klavyeniz yakın zamanda bir sıvıya maruz kaldıysa çalışmayabilir. Bir süre evet çalışabilir ancak bir süre sonra da bozulabilir. Bu sebepten ötürü klavyenizi açıp tek tek tüm tuşları temizlemeniz gerekebilir.

5.Yöntem: Bir önceki yöntem ile neredeyse aynı. Klavyenizi temizleyin yani ona bakım yapın. Tuşların arasına kıl,tüy,toz,yemek parçaları gibi şeyler kaçarsa basmayı zorlaştırır veya siz basarken iletmeyi dahi kesebilir. Bunu hafif bir sabunlu su yardımı ile fazla suyu klavyeye kaçırmadan temizleyebilirsiniz.

6.Yöntem: Sonuncu yöntemimiz de ise sizlere bir program önereceğim. PassMark KeyboardTest adlı bu program sayesinde klavyenizin bütün tuşlarını aktif olarak test edebilirsiniz. Eğer klavyeniz de led ışığı varsa onu da kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca tuşlama hızını da ölçebiliyorsunuz.

Bunların haricinde bildiğiniz yöntem var ise yorumlarda belirtmeniz diğer arkadaşlar için iyi olacaktır. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra yine hiç bir şey değişmiyorsa yeni bir klavye alma zamanınız gelmiş demektir. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor konusu hakkında aklınız da oluşan soru işaretlerini bize sorarak giderebilirsiniz.

Ahmet Doğukan avatarı
Her teknoloji sever gibi küçüklüğünde teknolojiye merak saran bir kişiliktim. Daha sonra işi büyük yerlere çektim. İlk olarak bir çok haber sitesi ve kendime proje olarak yaptığım bir çok site yönettim ve yazarlık yaptım. Bundan sonra sosyal medyada çok sevilen bir sayfanın yazarlığını yaptım. Bundan sonra ise PC Hocası ekibi ile 1 yıl çalıştım. Şimdi ise Dijital Portal ekibinde yazarım. Ayrıca aktif olarak kendi projelerimi de yürütmek ile meşgulüm.