PDF Dosyaları Nasıl Düzenlenir?

pdf düzenleme

PDF dosyaları yazı formatları arasında en doğrusal olanlardan ve dolayısıyla değiştirme işlemi pek kolay olmuyor. Adobe Acrobat Reader gibi PDF okuyucuları dosyaları düzenleme imkanı sunmazken, pek çok ücretli programla düzenleme-değiştirme yapmak mümkün. Aynı zamanda PDF dosyalarında değişiklik yapmak için çok sayıda ücretsiz program da mevcut. Peki PDF dosyaları nasıl düzenlenir? PDF dosyası nasıl değiştirilir?

PDF Dosyaları Nasıl Düzenlenir?

Adobe firması yıllar önce PDF (Portable Document Format – Portatif Dosya Formatı) formatını icat etti ve baskı konusunda insanlara kolaylık sağladı. Buna rağmen pek çok program dosyaları PDF formatında kaydedebiliyor fakat iş doğrudan düzenlemeye gelince sınıfta kalıyorlar. Peki ya elinizde bir PDF dosyası varsa ve değiştirmeniz gerekiyorsa? Bu gibi durumlarda bir PDF düzenleme programına ihtiyacınız var.

PDF Dosyalarını Değiştirme

Buna rağmen pek çok ücretsiz PDF düzenleme programı yazıları değiştirmenize imkan tanımıyor. Yazıları silmenizi, yeni bir yazıyla değiştirmenizi sağlıyorlar. Yani font tipini, boyut ve rengi eşleştiriyorlar fakat doğrudan düzenleme yapamıyorsunuz.

Bazı PDF düzenleme programları ise PDF dosyalarınıza notlar eklemenizi, sayfa eklemenizi veya kaldırmanızı sağlıyorlar. Orijinal içerik değişmese de, farklı not ve yorumlar ekleyebilir, yazıların altlarını çizebilir ya da sayfaları değiştirebilirsiniz.

En İyi PDF Düzenleme Programları

AbleWord

AbleWord, bir PDF dosyasını yükleyip tamamen düzenleme yapabileceğiniz tek ücretsiz değiştirme programı. Özellikle Word’de yaratılmış PDF dosyalarını tanımada çok iyiyken, sonuç orijinalinin aynısı gibi olmuyor fakat oldukça yakın duruyor.

Foxit Reader

Adobe Reader’a iyi bir alternatif olan Foxit Reader, ufak bir program ve pek çok kişi tarafından da tercih ediliyor. Sadece bir PDF okuyucusundan ötesi olan Foxit Reader, aynı zamanda güçlü araçlara da sahip. Programda içeriği düzenleyebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz.

PDF-Xchange Viewer

Bu program da neredeyse Foxit Reader’ın aynısı ve benzer mantıkla çalışıyor. PDF dosyalarına notlar eklemek için bire bir diyebiliriz. Eğer alternatif bir düzenleme programına ihtiyacınız varsa tavsiyelerimiz arasında yer alıyor.

PDF Candy

Eğer ciddi düzenlemeler yapmak istemiyorsanız, PDF Candy bu konuda en hızlı çözümü size sunacaktır. PDF dosyalarını diğer formatlara değiştirme imkanı tanıyan, sayfaları döndürebileceğiniz, karıştırabileceğiniz ve filigranlar ekleyebileceğiniz program, ücretsiz bir servis olarak hizmet veriyor ve 10MB’a kadar PDF dosyalarını kabul ediyor.

LibreOffice

Ücretsiz bir Microsoft Office alternatifi olan LibreOffice, PDF dosyalarını düzenlemek istiyorsanız düşünmeniz gereken bir program. Yüzlerce sayfalık dökümanları dahi düzenleyebileceğiniz programın tek kusuru ise garip duran arayüzü. Buna rağmen LibreOffice şu anda çok sayıda kişi tarafından çok amaçlı kullanılmakta.

PDF Pro 

PDF Pro, online bir araç ve her ay üç PDF dosyası yükleyip düzenlemenize olanak tanıyor. Ayrıca son güncellemelerle birlikte artık PDF dosyalarını Word dosyasına yani .doc formatına çevirmek de mümkün ve bunu çok az ücretsiz program sağlıyor.

FormSwift PDF Editor 

Yine online bir araç olan FormSwift ile basitçe dosyalarınızı sürükleyip bırakabilir, upload ederek tarayıcı üstünden düzenlemeye başlayabilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz yazıları silmenize veya yenisiyle değiştirmenize imkan tanırken, fotoğraf veya imza da ekleyebiliyorsunuz. Tek istediği ise bir internet bağlantısı.

Kısacası, PDF dosyaları nasıl düzenlenir sorusunu bu şekilde yanıtlamış olduk. Sizin de eğer PDF’ler üstünde değişiklik yapma fikriniz varsa, önerdiğimiz programları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.