iPhone Virüs Temizleme

Açıkçası, iPhone virüs bulaşma riskinin az olduğu bir telefon modeli ve bu yüzden de genelde kullanıcılar iPhone virüs temizleme programı arayışına girmiyorlar. iPhone’a virüs bulaşır mı sorusu da bu sebeple sık sık sorulurken, işin doğrusu internete bağlı her cihazın virüslerden etkilenme olasılığı vardır. Peki iPhone virüs taraması nasıl yapılır? iPhone’dan virüsler nasıl temizlenir?

iPhone Virüs Temizleme

Başta da dediğimiz gibi, internet bağlantısı olan elektronik cihaza bir şekilde zararlı yazılım – virüs bulaşma riski vardır. Tabii iOS işletim sisteminde bu çok yaşanmasa da, yine de zaman zaman kullanıcılar mağdur olabiliyor.

Öncelikle, telefonunuz normal olmayan tepkiler veriyorsa bunun belli bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. Eğer durum öyleyse, uygulamayı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Pek çok cep telefonu virüsü, internet tarayıcılarını otomatik olarak farklı sayfalara yönlendirmekte ve izniniz olmadan App Store’u açmakta.

iPhone’a nasıl müzik indirilir?

Eğer sorunun uygulamada olduğunu düşünüyorsanız, ilk olarak daha güncel bir sürümü olup olmadığına bakın. Aynı zamanda geliştirici firmanın Twitter hesabına ve web sitesine bakarak da, sorundan bahsedilip bahsedilmediğini kontrol edin. Eğer uygulamayı güncellemek sorunu çözmezse, tamamen kaldırmayı deneyebilirsiniz.

iphone-virus-temizleme-hakkında

iPhone Virüs: Tarayıcı Yönlendirme Nasıl Kaldırılır?

Eğer bahsedilen virüs internet tarayıcınızı tanımadığınız sayfalara yönlendiriyorsa, sorunu Safari’nin ayarlar sekmesine girip geçmişi ve internet verilerini temizlemekle çözebilirsiniz. Tüm verileri temizleyip onaylayarak işe başlayın ve ardından da telefonu kapatarak yeniden başlatın.

Çoğu zaman problem bu şekilde giderilse de, kimi durumlarda virüs baş belası olabiliyor. Eğer siz de virüsü bu şekilde kaldıramazsanız, maalesef iPhone’unuzda sistem geri yüklemesi yapmak zorundasınız. Bu şekilde telefonu bir önceki tarihlere yükleyin ve virüs hangisinde ortadan kalkarsa,  o güncellemeyle kullanmaya devam edin.

iOS 11 Hakkında Tüm Detaylar

Eğer bu şekilde de zararlı yazılımları kaldıramadıysanız, maalesef cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek haricinde çareniz bulunmuyor.

iPhone Virüs Tarama ve Koruması Nasıl Sağlanır?

iPhone telefonları virüs ve diğer zararlı yazılımlara karşı korumanın en geçerli yöntemi, iOS işletim sisteminizi devamlı güncellemenizdir. Bu yüzden de telefonunuza jailbreak yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer mutlaka jailbreak yapacaksanız da, tanımadığınız uygulamaları özellikle bilinmeyen kaynaklardan kesinlikle yüklemeyin, emin olmadığınız linkleri açmayarak sosyal mühendislere karşı da önlem alın.

Son olarak da, anti virüs yazılımları yükleyerek iPhone virüs koruması sağlamayı düşünebilirsiniz. iPhone virüs temizleme programı listesinde yer alan uygulamalar şöyle;

* Avira Mobile Security

* Trend Micro Mobile Security

* 360 Security Antivirus

* Norton Mobile Security