iOS 11 Hakkında Tüm Detaylar !

iOS 11

2 hafta kadar önce WWDC2017, geliştiriciler konferansında Apple tarafından duyurulan yeni mobil işletim sistemi iOS 11 hakkında ki tüm gelişmelerden bahsediyor olacağız. iOS 11 ile birlikte gelen özellikler nelerdir, iOS 11 hangi modeller için gelecek en çok cevap beklenen sorular içerisinde yer alıyordu. iOS 11’in ne zaman çıkacağı ve nasıl yükleneceği de merak edilenler arasında yer alıyor. Geliştiricilerin kullanımına sunulan iOS 11 Beta 2 sürümünün de yayınlanması ile birlikte yeni özellikler test edilmeye başlandı bile ve tabiki açık kaynak kodlu işletimi sistemi Android ile birlikte kıyaslamalar ve eleştirilerde geldi.

Ne zaman iOS ve Android hakkında bir kıyaslama görsem, Steve Jobs’ın “Gerekirse ölürken son nefesimi ve Apple’ın bankadaki 40 milyar dolarının son kuruşunu bu yanlışı düzeltmek için kullanacağım.” “Android’i ortadan kaldıracağım, çünkü çalıntı bir ürün. Bu konuda termonükleer bir savaşa hazırım.” söylemini hatırlarım. Aslında Jobs bu konuda hiç de haksız değildi, şu an akıllı telefonların ve Android’in ulaştığı noktada , iPhone ve iOS büyük pay sahibi. Yine de rekabet olması her zaman, son kullanıcının faydasına olmuştur. iOS 11 ile gelen yeniliklerden bahsetmeden önce, hangi modelleri desteklediğine bakalım.

iOS 11 Public Beta sürümü yayınlandı, Beta sürümü yüklemek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

İOS 11 Hangi Cihazları Destekliyor ?

iOS 11 ile uyumlu olan cihazların sınıflandırılmış listesi şu şekilde.

iPhone

 • iPhone 7 / 7 Plus
 • iPhone 6s / 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 6 / 6 Plus
 • iPhone 5s

iPad

 • 12.9″ iPad Pro
 • 10.5″ iPad Pro
 • 9.7″ iPad Pro
 • Yeni iPad
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad ( 5. Nesil )
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2

iPod

 • iPod touch ( 6. Nesil )

iOS 11 ile uyumlu olacak tüm cihazların sıralı listesi bu şekilde, performansı nasıl olur bilinmez ama Apple’ın özellikle iPhone 5s’i unutmamış olması ve bu desteği veriyor olması oldukça önemli, bundan tam 4 yıl önce çıkmış bir cihazına halen güncel yazılım desteği sağlıyor olması gerçekten takdire şayan. iPhone ve iPad için farklı yenilikler getiren iOS 11’in yeni özelliklerini şöyle özetleyebiliriz.

iOS 11 Dosyalar Uygulaması

iOS 11 Dosyalar uygulaması

 

iOS 11 ile birlikte gelecek olan dosyalar uygulaması oldukça kullanışlı ve faydalı olacak, tüm dosyalarımızı tek bir yerde toplamamıza yarayacak olan uygulama sayesinde tüm dosyaları bir arada görebiliyor, arama yapabiliyor ve düzenleyebiliyoruz. iPad ve iPhone içinde kullanabilecek olan uygulama, iCloud Drive, Dropbox gibi hizmetlerlede uyumlu olarak çalışıyor.

iOS 11 Yeni Dock Uygulaması

iOS 11 Yeni Dock Uygulaması

iOS 11 ile gelen bir diğer yenilikte, yenilenen dock, Mac modellerinde kullanamaya alışkın olduğumuz dock ile entegre edilmiş yeni bir sistem mevcut, bize akıllı öneriler sunabiliyor, çok daha hızlı ve pratik bir kullanıma kavuşmuş olan yeni dock, son açtığımız yada iPhone ve ya Mac’imizde son kullandığımız uygulamaları öneri olarak getirebiliyor.

iOS 11 Yeni Kontrol Merkezi

iOS 11 Yeni Kontrol Merkezi

iOS’un belkide en çok eleştirilen ve Android’e göre en çok kıyaslanan kontrol merkezide tamamen yenilendi ve değişti. Özellikle hücresel veri kontrölü için bir ayarlama olmadığı yönünde eleştirilen kontrol merkezi, daha fazla kişiselleştirilebilir oldu ve yeni bir görünüme sahip oldu.

iOS 11 Yeni App Store

iOS 11 New Apple Store, Yeni Apple Store

iOS işletim sisteminin en büyük güçlerinden birisi de şüphesiz ki App Store. Apple’ın uygulama marketi olan ve içerisinde milyonlarca uygulamayı barındıran App Store içerisinde istediğiniz uygulamaya kolayca ulaşmakta bazen güçlük çekebiliyorsunuz. Apple, kullanıcı deneyemini arttırmak için sürekli iyileştirmeler yaptığı, App Store’da iOS 11 ile yeni bir tasarıma geçiyor ve “Bugün” isimli özel bölümü sayesinde de en yeni ve hoşunuza gidebilecek en iyi uygulamaları karşınıza çıkarıyor.

iOS 11 Daha Akıllı

iOS 11 Yeni Siri

Apple’ın akıllı asistanı siri, iOS 11 ile daha da güçleniyor , gelişmiş bir yapay zekaya ve yeni öğrenme teknolojilerine sahip olacak siri sayesinde bir çok işimizi daha kolay ve eğlenceli bir şekilde yapabileceğiz. İngilizce’den , Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çeviriler yapabilecek olan siri aynı zamanda bizi daha yakından tanıdıkça, mesaj yazarken en son göz attığımız konuları ve kelimeleri öneri olarak getirebiliyor. Rande oluşturma veya bilet satın alma gibi işlemlerde, takvim oluşturmak için soru sorabiliyor. iPhone 8 ile birlikte geleceğinden söz edilen yeni yapay zeka çipi sayesinde çok daha fazlasını yapabileceğinden hiç şüphemiz yok.

Tüm bu yeni özellikler ile birlikte, Multitasking uygulama çalıştırma, sürükle bırak özelliği ve Apple Pencil kullanımı için de bir çok yenilik geliyor. Live photos, Mesajlar, Apple Müzik, Kamera ve Haritalar uygulamarı içinde güncelleştirmeler ile birlikte gelecek olan iOS 11’de ARKit ve Core ML teknolojileri geliştiriciler için büyük kolaylıklar ve yenilikler getiriyor. ARKit arttırılmış gerçeklik deneyimini üst seviyelere taşırken, Core ML sayesinde yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak daha akıllı uygulamalar yapabiliyorsunuz.

iOS 11 Ne Zaman Çıkacak ?

iOS geliştiricileri için Beta 2 sürümünün yayınlandığı iOS 11’in Apple tarafından sonbahar döneminde kullanıma sunulacağı açıklandı. Büyük bir ihtimal ile de Eylül ayında yapılacak olan iPhone lansmanı ile birlikte ücretsiz olarak kullanıma hazır hale gelecektir. iOS 11 Public Beta sürümü yayınlandı, Beta sürümü yüklemek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.