VPN Nedir?

vpn2-720×720
VPN NEDİR ?

VPN (Virtual Private Network / Sanal Özel Ağ) teknolojisi yeni bir teknoloji değil. VPN teknolojisi aslında hayatlarımıza 1990’larda girmiş bir teknoloji. Gurdeep Singh-Pall adında bir Microsoft çalışanı tarafından bilgisayarlar arası özel bir sanal ağ oluşturulduğunda ortaya çıkıyor VPN teknolojisi.

VPN teknolojisi ilk kullanılmaya başlandığında dezavantajlarını da beraberinde getirdi. 90’lı yıllarda bugün olduğu kadar gelişmemiş olan teknoloji dolayısıyla güvenlik problemleri ortaya çıktı. Bu güvenlik problemleri öncelikle kullanılan Genel Yönlendirici Kapsüllemesi adı verilen ve Cisco tarafından geliştirilen bir tünel protokolünün kullanılmasından kaynaklanıyordu. Bir diğeri ise basit kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanılmasıydı. Günümüzde ise İnternet Protokolü üzerinden tünel protokolleri oluşturulmaktadır. İnternet protokolü ve çoklu kimlik doğrulama yöntemleri ile birlikte, özel sanal ağ üzerinde seyahat eden verilerin gizlilik ve güvenliği artık ileri derecededir.

VPN uygulamasını akıllı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda aktifleştirdikten sonra VPN yazılımı sizin için özel bir sanal ağ oluşturur. Bütün verileriniz paketler halinde kullanılan tünel protokolü aracılığıyla bu sanal özel ağ üzerinde seyahat eder.

Güvenli bir VPN programı ne işe yarar?

  • Güvenli bir VPN programı IP adresinizi değiştirir. Akıllı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda VPN programını aktifleştirdiğiniz andan itibaren artık kullandığınız VPN yazılımının bağlandığı VPN sunucusunun IP adresini kullanırsınız.
  • Güvenli bir VPN programı verilerin güvende olmasını sağlar. Normal ağ bağlantılarındaki endişe üçüncü partilerin verilere ulaşabilmesidir. Buradaki üçüncü parti internet servis sağlayıcısı veya kötü niyetli bir bilgisayar korsanı ya da bireylerin verilerinin peşinde olan bir kurum ya da kuruluş olabilir. Veri güvenliği, yetkisi olmayan kişi veya kurumlar tarafından verinin kesintiye uğramadan korunması demektir. Güvenli bir VPN programı bunu başarır.
  • Güvenli bir VPN programı verilerin bütünlüğünü sağlar. Veri bütünlüğü, sanal ortamda verinin varış noktasına seyahat ederkenki süreçte herhangi bir değişikliğe uğramaması ya da bozulmasını engellemek demektir. Güvenli VPN programları genel olarak veri bütünlüğünden emin olmak ve kimsenin veri içeriğini okumadığını garantiye almak için hash algoritması kullanırlar.
  • Güvenli bir VPN programı verileri doğrular. Doğrulama ile verilerin güvenilir bir kaynaktan geldiği ve doğru varış noktasına gittiği garanti altına alınır. VPN programları, ağın uçlarındaki tarafların kimliklerini belirlemek adına parolalar, dijital sertifikalar, akıllı kartlar ve/veya biyometrik yöntemleri kullanabilirler.
  • Güvenli bir VPN programı interneti kesinlikle yavaşlatmaz. Aksine, piyasada sınırsız bant genişliği sağlayan VPN uygulamaları bulunmaktadır. Sınırsız bant genişliği ise internet servis sağlayıcısının belirlediği kota aşımları sonrası düşen veri aktarımının sınırsız olması demektir.
  • Güvenli bir VPN programı kesinlikle log yani günlük tutmaz. Piyasada mevcut olan birçok ücretsiz VPN programında bu açıdan büyük problemler vardır. Ücretsiz VPN programlarının gelir kaynağının ne olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu sadece VPN programları için geçerli bir görüş değil. Ücretsiz olarak size sunulan bir ürün söz konusu olduğunda, ürün aslında siz olabilirsiniz. Ücretsiz VPN programlarında da tehlike budur. Ücretsiz VPN programı aktifken ziyaret ettiğiniz web siteleri, şifreleriniz ve benzeri gibi veri ve bilgileriniz kaydediliyor, analiz ediliyor hatta ve hatta üçüncü partilere de satılıyor olabilir.
  • VPN programları IP adresinizi değiştirerek sınırsız internete erişmenizi sağlar. Sınırsız internet derken… Erişime engelli sitelere VPN kullanarak giriş yapabilirsiniz. Uygulanan erişim engelleri genel olarak IP adresine göre ya da domain ismine göre gerçekleştirilir. Wikipedia örneğinde olduğu gibi, erişimi IP adresi üzerinden engellenen web sitelerine giriş yapmak için VPN kullanabilirsiniz.
  • VPN programları ile sınırsız içeriğe de ulaşabilirsiniz. Sınırsız içerik derken… HBO, Hulu, BBC Player gibi platformlarda Amerika Birleşik Devletleri harici bir bölgeye erişim verilmezken, VPN ile IP adresinizi değiştirerek bu platformlara erişim sağlayabilirsiniz. Netflix, Youtube ve Spotify gibi platformlar ise bölgeye göre içerik sağlarlar. Yani, Netflix ABD’de izleyiciye sağlanan içerikler ile Netflix Türkiye’de sağlanan içerikler aynı değildir. VPN kullanarak sanal sınırları aşabilirsiniz.
Furkan avatarı
Kendimi bildim bileli teknoloji üzerine makaleler yazan neşeli ve pozitif biriyim.