Samsung Galaxy Fold ne zaman Türkiye’de satışa çıkacak?

samsung-galaxy-fold-ne-zaman-turkiyede-satisa-cikacak,VtVstw-t4EmBbfcE5KDPTg

Dünyanın ilk katlanabilir telefonu Galaxy Fold Sonunda Türkiye topraklarında. Telefonun tanıtımı Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim tarafından gerçekleştirildi. Lansmanda ürün ile ilgili detaylar paylaşan Şirketin Türkiye Mobil Ürünlerden Sorumlu Strateji ve Ürün Pazarlama Direktörü Anıl Öztekin NTV.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

1- Galaxy Fold’un fiyatını açıklamıyorsunuz, en azından şunu soralım: Türkiye’deki amiral gemisi kullanan kişileri baz aldığımız zaman fiyat erişilebilir olacak  mı? 

Cihazın fiyatı ile ilgili henüz bilgi veremiyorum çünkü cihazı büyük ihtimalle ithalat süreçlerinde bir sıkıntı olmazsa Mayıs ayının başlarında ön satışlara açacağız haziran ayının başında da raflardaki yerini alıyor olacak. Haliyle fiyat vermek oldukça erken.

Ürün inovatif bir ürün ve biliyorsunuz yeni ürünler en azından bir süre üretimi artana kadar pahalı oluyor. Bu cihaz da normal bir amiral gemisi ürünlerinden bir miktar daha pahalı olacak. 

2- Türkiye pazarını baz aldığımızda, Galaxy Fold için belirlediğiniz başarı çıtası nedir?

Amiral gemisi segmentinde her ay bir önceki ayın üzerinde bir pazar payı gerçekleşmesini sağlıyoruz. Bu Türkiye’de lider olduğumuz diğer segmentlerde kategorlerde olduğu gibi premium ürünlerde de çok kısa bir süre içerisinde hayatımıza girecek. 

Galaxy Fold da bizim premium ürünlerdeki başarımıza destek olacak. Bizim açımızdan çok ciddi inandığımız, gelecek gördüğümüz, çok öenmli fark yaratan bir üründür bu. 

3- Henüz Galaxy Fold’un fiyatı belli değil ama ciddi bir rakam olacağı aşikar. Bir kullanıcı gözünden bu meblağı vermek, şirkete olan güvenin de göstergesi. Samsung uzun vadede olası aksaklıklar için kullanıcılarına ne gibi çözümler sunacak?

Biliyorsunuz her ürünün, sadece Galaxy Fold özelinde değil her sattığımız ürünün satış sonrasındaki müşteri memnuniyeti bizim için en önemli unsurlardan biri. Ben konuşmalarında sıklıkla bahsederim bir ürünün aslında 3 tane maliyeti ver: alınan zamanki maliyeti, kullanıldığı zamanki maliyeti ve satarkanki maliyeti. 

Samsung markası olarak biz bu üç maliyete de önem veriyoruz. Özellikle ikinci söylediğim, müşteri memnuniyetini içeren kısım bizim için en değerli olanı.

Bu ürünlerin teknik servisi ile ilgili müşterilerimiz maksimum seviyede destek alacaklar. Ürünün çok özel VIP call center’ı ve hizmet seçenekleri olacak.   

4- Galaxy Fold ile ilgili kampanyalar görecek miyiz?

Bunlar için çok erken. Tüketicinin ulaşmasını sağlayacak noktadaki kampanyaları biz Samsung markası olarak özellikle destekliyoruz. Ürünün kutusunun içinden Galaxy Buds çıkacak. Zaten ürün kendi başına birçok premium özelliği içerisinde barındırdığı için belki hizmet anlamında farklı desteklerimiz olabilir. 


5- Huawei Türkiye pazarındaki payını 2019 sonu itibari ile %35’e çıkarmayı planladıklarını duyurdu. Samsung Türkiye’de üst sıralara oynayan bir firma. Yerinizi korumak için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Buna aslında Türkiye pazarının yanı sıra global pazardan da cevap verebiliriz.  Samsung olarak dünyada AR-GE araştırmalarına en çok yatırım yapan ikinci şirketiz. 

İnovasyon üzerine kurulu bir şirketiz. Sadece mobil endüstride değil birçok farklı noktada fark yaratan bir şirket. O yüzden CEO’muzun dediği gibi rekabetten korkmuyoruz aksine hoşumuza da gidiyor. Birçok rekabet avantajımız var. Az önce bahsettiğim 3 maliyette açık ara bir avantajımız var.

Diğer taraftan baktığınızda Samsung markası bir ekosistemi temsil etmekte. Sadece cep telefonu değil aynı zamanda televizyon beyaz eşya gibi geniş bir ekosistemi temsil ediyor. Biz büyük bir yatırım ile 5G, yapay zeka ve iOT (İnternet of Things) üzerine marka olarak çok ciddi yatırım yapıyoruz. iOT dediğiniz şey aslında bu ekosistemdeki tüm ürünlerin birbirleri ile konuşabilir hale gelmesi ve insan hayatını kolaylaştırması. Bu anlamda marka üzerinden bağımsız, tüm rakiplerimize karşı çok ciddi rekabetsel bir üstünlüğümüz var.

Furkan avatarı
Kendimi bildim bileli teknoloji üzerine makaleler yazan neşeli ve pozitif biriyim.