Windows Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Windows Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?
Windows Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Bugün ki makalemizde merak edenlere Windows ekran klavyesi nasıl açılır sorusuna her sürüm için elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Windows işletim sistemi, kullanıcılarına sunduğu birçok farklı yenilik ile adından ciddi anlamda söz ettirir. Ekran klavyesi de sunulan kolaylıklar içerisinde ön safhalarda yer alan seçeneklerden birisi durumunda.

Klavyeniz bozuldu, mouse ile bilgisayarı kullanabilirsiniz. Dokunmatik ekran bilgisayarda klavyenizi yine dokunmatik olarak kullanırsınız. Kısacası ekran klavyesi açma işlemi günümüzde en çok araştırılan seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bizde bu noktada sizlere elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sunmak için bu makaleyi hazırladık.

Ekran Klavyesi Nedir?

Ekran klavyesi, Windows işletim sistemi açık iken ekranda dijital olarak kullanabileceğiniz dokunmatik destekli bir klavye türüdür.

Windows 10 işletim sistemi ile birlikte touch özelliğine kavuşturulmuştur. Kısacası dokunmatik olarak ekrana tıklayarak ekran klavyesini kullanabilirsiniz. Windows sanal klavye ismi ile de geçmektedir. Windows 7 işletim sisteminden itibaren tüm modellerde kullanıma sunulmuş olan bu özellik, insanlar için ciddi bir yenilik ve kolaylık anlamına gelir. Dolayısı ile çok çok önemlidir.

Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Hemen hemen tüm işletim sistemi modellerinde farklı bir açılış tarzı olduğunu söyleyelim. Windows 7 işletim sisteminden itibaren Windows 10 modeline kadar tüm sistemlerde nasıl açıldığını sizlere anlatmak istiyoruz. Daha fazla uzatmadan konu üzerine eğilelim istiyorum.

Windows 7 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

  • BAŞLAT menüsüne tıklayın ve ardından TÜM PROGRAMLAR sekmesine tıklayın.
  • Açılan seçeneklerden AKSESUARLAR sekmesine ve ardından ise ERİŞİM KOLAYLIĞI kısmına tıklayın.
  • Karşınıza gelen seçenekler içerisinde EKRAN KLAVYESİ seçeneğini göreceksiniz. Tıklayın ve Windows 7 ekran klavyesi açma işlemini tamamlayın.

Windows 8.1 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

  • Windows 8.1 masaüstü ekranında ekranı sağ kısımdan çekin ve ARA sekmesine girin.
  • Ara sekmesine girdikten sonra bu kısma EKRAN KLAVYESİ yazın.
  • Arama sonuçları kısmında ekran klavyesini gördükten sonra tıklayın. Windows 8.1 ekran klavyesi açma işlemi tamamlanmış olacak.

Windows 10 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

  • BAŞLAT menüsüne gidin ve orada yer alan BÜYÜTEÇ sekmesine tıklayın.
  • Büyüteç sekmesi açılır açılmaz klavyenizden EKRAN KLAVYESİ yazın.
  • Gelen ekranda ekran klavyesi listelenecektir ve listelenen seçeneğe tıklayın. Windows 10 ekran klavyesi açma işlemi tamamlanmış olacaktır.
Çağkan Sezgin avatarı
Yazarımız, yıllardan beri kendisini teknolojik sistemlere adamış ve Apple ürünleri konusunda usta bir kişidir. Bilgisayar programcısı olup teknoloji içerikli makaleler konusunda en popüler isimler arasında yer alır. Artık Dijitalportal.com için sizlere bilgi ieçrikleri sunar.