iPhone ve diğer Apple cihazlarının garantisi nasıl sorgulanır?

iPhone, iPad, Mac Garanti Sorgulama

Hepimiz birer tüketici olarak , yeni bir ürün satın alacağımızda ilk soracağımız sorulardan biri garanti durumu ve kapsamıdır. Satın alırken yüksek miktarlar ödediğimiz ürünler için bu durum daha da önem arz ediyor.

Özellikle birçok kişi için iPhone garanti sorgulama konusu oldukça önemli olduğundan biz de bu konuyu ele almak istedik.

Elbette yeni aldığımız bu ürünlerin başına birşey gelmesini istemiyoruz ancak olası bir durum da garantiyi kolayca sorgulamak yada 2.el bir Apple ürünü alırken oldukça işimize yarayacak bu bilgiyi sizinle paylaşıyoruz.

Peki iPhone, iPad, iPod ve Mac garantisini nasıl sorgulayabiliriz ?

Satın aldığımız ürünlerin faturalarını saklamak hukuken tüketicinin sorumluluğundadır ancak bu konuya çok hassasiyet gösterildiği de söylenemez. Özellikle garanti için ihtiyacımız olduğunda ya olmadık yerlerden çıkarlar yada büyük bir ihtimalle bulamayız. Şanslısınız Apple ürünleri garanti için fatura mecburiyeti bulunmuyor ve  bu işlemi yapabilmek için sadece cihazınızın seri numarısını bilmeniz gerekiyor. Apple’ın resmi sitesi üzerinden iPhone, iPad, iPod veya Mac garanti sorgulaması için burayı tıklayınız.

Cihazınızın seri numarasını fatura yada kutu üzerinden bulabilirsiniz, ancak bunları attığınızı bildiğimiz için aşağıda yer alan yönergeleri takip ederek ilgili ürünün seri numarasına ulaşabilirsiniz. (iPhone için IMEI nosunu bilmenize de gerek olmamakla birlikte, sadece seri no ile garanti sorgulayabilirsiniz.)

iPhone, iPad ve iPod Seri Numarası Öğrenme

1 ) iPhone, iPad veya iPod ana menüde iken “Ayarlar” kısmına giriyoruz.

iPhone Garanti Sorgulama

 

2 ) Ayarlar => Genel kısmına tıklıyoruz.

Apple garanti sorgulama

 

3 ) Genel => Hakkında kısmına tıklıyoruz. Burada cihazımıza ait olan diğer bilgiler ile birlikte seri numarası da yer almaktadır. Aynı zamanda bu kısımda IMEI numarası gözüktüğünden, Apple IMEI sorgulama da yapmış olursunuz.

iPhone imei Sorgulama

iPhone, iPad ve iPod modelleri için bu şekilde seri numarası sorgulamasını yapabiliriz. Mac grubu ürünler içinde aşağıda ki şekilde öğrenebilirsiniz.

Mac Seri Numarası Öğrenme

1 ) Mac bilgisayarımızın elma simgesine tıklayarak “About This Mac” (İngilizce kullananlar için) “Bu Mac Hakkında” kısmına tıklıyoruz.

Mac garanti sorgulama

2 ) Sonrasında karşımıza çıkan ekranda cihazımıza ait diğer bilgiler ile birlikte seri numarasını öğrenmiş oluyoruz.

Apple garanti sorgulama

 

3) Evet artık sahip olduğumuz Apple ürünün seri numarısını öğrendiğimize göre garanti sorgulama işlemini yapabiliriz. Bağlantıda yer alan linke tıkladığınızda aşağıda ki servis ve destek kapsamı ekranına ulaşmış olacaksınız.

Mac garanti sorgulama, seri numarası öğrenme

Seri numaranızı ve güvenlik kodunu girdiğinizde “Geçerli Satın Alma Tarihi”, “Telefonla Teknik Destek” ve “Onarım Servis Kapsamı” durumlarını öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca Apple ürünlerinin garanti sürelerinin fatura satın alma tarihi ile değil, internete bağlandıkları an oluşturulan aktivasyon kodu ile başladığını söyleyelim. Özellikle teşhir ürün alacağınız durumlarda garanti süresini bu şekilde kontrol etmeniz kötü bir sürpriz ile karşılaşmanızı engelleyecektir.

macbook seri numarası öğrenme

 

Bizim önerimiz, Apple cihazınızın garanti durumunu aklınıza geldiğinde kontrol ederek, herhangi bir arızası var ise, garanti süresi dolmadan cihazınızı Apple yetkili servislerine göndermenizdir.