iCloud Şifremi Unuttum, Ne yapmalıyım?

Apple cihaz kullanırken, Apple Kimliği parolanız her şeye erişiminizi sağlıyor. iTunes’tan alışveriş yaparken, iCloud’a giriş yaparken, bir uygulama alırken ve dahasını gerçekleştirirken Apple Kimliği’ne ihtiyacınız var. iCloud şifremi unuttum problemi de zaman zaman pek çok kullanıcı tarafından dile getirilirken, bu yazıda Apple Kimliği sıfırlama konusunda ayrıntılı bilgi vereceğiz ve iCloud şifresini unutanların sorularını yanıtlayacağız.

iCloud Şifre Sıfırlama

iCloud şifre sıfırlama işlemi için en geçerli yol Apple Kimliği şifrenizi değiştirme olurken, bunu şu üç şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

– E-posta, şifre ve güvenlik soruları

– İki aşamalı doğrulama

– İki aşamalı onaylama

E-Posta, Şifre ve Güvenlik Soruları

 1. İlk olarak Apple Kimliği hesap sayfanıza giderek ‘Apple Kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz?’ seçeneğine tıklayın. Buradan telefon numaranızı doğrulamanız istenirse onun yerine iki aşamalı doğrulama kullanın.
 2. Ardından Apple Kimliği’nizi girin.
 3. Şifre sıfırlama seçeneğini işaretleyerek devam edin.
 4. Şifrenizi nasıl sıfırlamak istediğinize karar verin. Güvenlik sorusuyla da bunu yapabilir, daha önce belirlediğiniz sorulara yanıt verebilirsiniz. Aynı zamanda e-posta aracılığıyla da şifre sıfırlama seçeneğiniz var. Eğer yenileme anahtarı istenirse de, iki aşamalı doğrulama veya iki aşamalı onaylamaya başvurabilirsiniz.

iCloud şifremi unuttum

İki Aşamalı Doğrulama

iCloud şifre sıfırlama yaparken ilk önce Apple Kimliği’nizi yenilemelisiniz ve eğer iki aşamalı doğrulamaya sahipseniz, herhangi bir iPhone, iPad, iPod Touch ya da Mac cihazınızdan bunu yapabilirsiniz.

iPhone, iPad ya da iPod Touch İçin:

 1. Cihazınızda iOS 10 ya da sonrası bir işletim sistemi yüklü olduğuna emin olun.
 2. Ayarlar kısmına girin.
 3. Adınıza basın, Şifre & Güvenlik adımından şifre değiştirme seçeneğini izleyin ve adımları devam ettirerek sıfırlamayı gerçekleştirin.

Mac İçin:

 1. Apple menüsünden Sistem Seçeneklerine, buradan da iCloud’a girin.
 2. Hesap detaylarını seçin.
 3. Apple Kimliği şifreniz girmeniz istenirse, ‘Unuttum’ seçeneğine tıklayarak talimatları izleyin.
 4. Güvenlik > Şifre Sıfırlama alnına tıklayın. Apple Kimliği şifrenizi sıfırlamadan önce Mac’inizi açarken kullandığınız parolayı girmeniz istenecek.

iPhone Gizli Numara Engelleme

 1. Apple Kimliği hesap sayfanıza giderek şifrenizi unuttuğunuzu belirten seçeneğe tıklayın. Eğer telefon numaranız istenirse iki aşamalı doğrulamayı seçin
 2. Apple Kimlik isminizi yazın ve şifre sıfırlama seçeneğini kullanarak devam edin.
 3. Ardından iki aşamalı doğrulama için Kurtarma Anahtarı’nızı girin.
 4. Güvenilir bir cihazınızı seçerek telefon veya tabletinize onay kodu gönerilmesini sağlayın.
 5. Ardından gelen onay kodunu girin.
 6. Yeni bir şifre yaratarak ardından şifre sıfırlamayı gerçekleştirin.

Şifrenizi bir kere sıfırladıktan sonra yeni parolayla tekrar giriş yapmanız istenecek. Aynı zamanda cihazınızın Ayarlar kısmındaki şifreyi de güncellemeniz gerekebilir.

Bunları yaparak iCloud şifresini unutup, sıfırlayamama sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz. Unutmayın ki iCloud şifresi başta olmak üzere Apple cihazlarla yapılan her işlem Apple ID yani Apple Kimliği aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu hesaba erişim sağlayamazsanız da şifre sıfırlamaktan başka çareniz kalmayacaktır.