Mac OS X : Sistem Dili Değiştirme

Mac’iniz satın aldığınız ülkenin dilini görüntüleyecek biçimde kurulmuş olsa da, kullanmak için farklı bir dil tercih edebilirsiniz. Windows bilgisayarları bir kez kurdunuz mu dil değiştirmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Hatta birçok cihaz sadece 1 dil seçeneği ile gelmektedir. Peki siz bilgisayarınızı Almanca, Fransızca, İspanyolca ya da Farsça kullanmak isterseniz ? Windows yüklü bir bilgisayarda bunu yapmak çok zor iken Mac’te bu çok kolay ! Mac OS sistem dili değiştirme ile farklı dilleri konuşan ama aynı duyguları paylaştığınız arkadaşlarınız ile Mac’inizi de paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Windows‘ta dil değiştirmek için komple bilgisayara format atmanız gerekirken, Mac’te birkaç adımda değiştirip, yeniden başlatmanız yeterli :)

Mac OS X in çoğu sürümü için geçerli olan, aşağıda yer alan yönergeleri takip ederek Macbook’unuzu Türkçe’ye ya da başka bir dile rahatlıkla çevirebilirsiniz.

MacBook Dil Değiştirme Nasıl Yapılır ?

1.Elma logosuna tıklayarak, Sistem Tercihleri’ni seçin.

1

2.Dil ve Bölge simgesini tıklayınız.

2

3.Dil ekleme : Ekle’yi (+) tıklayıp,listede yer alan bir veya daha fazla dili seçerek Ekle’ye tıklayın.

3

4.Ekledeğiniz dili ( sürükle-çek-bırak ) birincil olarak olarak ayarlayın. Listede yer alan diller bir çizgi ile 2’ye bölünür. Listenin üstünde yer alan diller ( İngilizce, Almanca, Fransızca vb. gibi yaygın ) OS X ile tamamen uyumlu (menüler, mesajlar) çalışırken, çizginin altında kalan diller (kullanırı yaygın olmayan) tamamen desteklenmez ama bazı uygulamalar tarafından desteklenebilir.

Seçili olan dil, menü çubuğunda yer alan giriş kaynakları ile uyumlu değil ise ,kullanılabilir giriş kaynaklarının gösterildiği listeden ekleme yapabilirsiniz.

4

5. Kullanmak istediğiniz dili ve giriş kaynağınızı ayarladıktan sonra Elma logosuna tıklayarak sadece oturumu kapat komutu ile dilinizin değiştiğini göreceksiniz.Bazı uygulamalar yeniden başlatma gerektirebilir.

5

6

6.Evet yeniden oturum açtığımızda saniyeler içerisinde istediğimiz dili kullanılabiliyoruz.Mac’inizi yanlış bir dilde mi kur dunuz ? Farklı bir dili kullanan başka kullanıcalar da mı olacak , endişelenmeyin artık ne yapacağınızı biliyorsunuz.

7