Office for Mac 2016 dilini İngilizce ya da başka bir dile çevirme yöntemi

Daha önce Mac kullanmamış kişilerin kafasındaki ilk soru, “acaba Windows‘ta yapabildiğim işlemleri Mac’te de yapabilirmiyim?” olmuştur. Eğer bir işadamı ya da bilgisayarı iş için kullanan biri ise %90 Microsoft Office yazılımını kullanıyordur. Dolayısı ile yıllarca alışılan Windows’taki Office programları acaba Mac OS‘te çalışır mı endişesine kapılıyor insan.

Mac OS işletim sisteminde de aynı bilgisayardaki gibi Office programı bulunmaktadır. Microsoft 98 yılından beri Mac OS işletim sistemine destek vermekte ve düzenli olarak versiyonlarını yükseltmektedir. En son ve en yaygın olan sürüm Office for Mac 2011 versiyonu idi. 2015 yılının sonlarına doğru ise son versiyon olan Office for Mac 2016‘ı yayınladı. Görsel olarak büyük değişikliğe giden Microsoft, en çok Türk kullanıcıların ilgisini çekecek bir özellik olan Türkçe dilini de Office uygulamalarına entegre etti. Hatta Office’i yüklediğiniz zaman direk Türkçe oluyor! Yani bir Office 2016 Türkçe yazılımına sahip oluyorsunuz. İşletim sistemi dili ne ise o dilde başlıyor, başka bir dile değiştiremiyorsunuz. Tek değiştirme yolu Mac OS işletim sisteminin dilini değiştirmek olarak gözükse de, aşağıda farklı bir yöntem göstereceğim.

Office’i neden Türkçe’den farklı bir dilde kullanayım?

Şimdi kafanızdan, “zaten benim ana dilim Türkçe neden farklı bir dilde Office kullanmak isteyeyim ki?” gibi bir düşünce geçiyordur eminim ancak bunun da bazı sebepleri olabilir. Örnek olarak, özellikle Excel programını yıllarca İngilizce kullanmış veya İngilizce eğitim almış iseniz, formülleri İngilizce olarak ezberlemişseniz, Türkçe Excel kullanmaya başladığınız zaman kendinizi direk yabancı hissediyorsunuz. Çünkü o ezberlediğiniz ya da aşina olduğunuz formüllerin bir de Türkçe versiyonlarını bulmanız ya da tekrar ezberlemeniz gerekiyor. Uzun süre Excel kullanan kişiler genellikle hem menü butonlarına hem de formüllere aşina olduklarından, başka bir dildeki Excel’de zorlanabilmektedir. Daha önce Office for Mac 2011 kullanıyorsanız, zaten programlar İngilizce idi dolayısı ile buna alışmış olabilirsiniz ve sonrasında 2016’ya geçmişseniz size zor gelebilir. Bir başka örnek ise, eğer yabancı dilde çeviri, makale ya da tez vs. yazıyorsanız ve İngilizce Word programına alışmışsanız, yine biraz zorlanmanız mümkündür.

Sizlere bu yazımızda, Microsoft Office for Mac 2016 yükleyen bir kişinin, küçük bir oynama ile, programları nasıl başka bir dilde kullanabileceğini göstereceğiz.

(Resimlerin üstlerine tıklayarak gerçek boyutlarına ulaşabilirsiniz.)

Mac OS işletim sisteminin Dock kısmında bulunan “Finder”‘a tıklıyoruz, buradan “Uygulamalar” bölümüne geliyoruz.

Office 2016 türkçe

İngilizce ya da başka bir dile çevirmek istediğimiz Office programının üstüne gelip, trackpad’e iki parmağımız ile dokunup ya da sağ tık olarak ayarladıysanız, sağ tıklayıp “Paket İçeriğini Göster” diyoruz.

Office mac türkçe

 

Daha sonra sırasıyla “Content” ve “Resources” klasörlerine giriyoruz.

Office for Mac 2016 türkçe

 

Bu klasörün içinde “tr.lproj” klasörünü arayıp buluyoruz ve siliyoruz. Silmenizi istediğinde bilgisayar şifrenizi girmenizi isteyecek. Şifrenizi girip sildikten sonra programı tekrar açıyoruz ve istediğimi Office programı İngilizce olarak başlayacaktır.

Office for Mac 2016 İngilizce değiştirme – 5

İngilizce değil de başka bir dilde kullanmak istersek eğer, bu sefer tüm “.lproj” klasörlerini silip, sadece kullanmak istediğimiz dilin dosyasını bırakıyoruz.

Office programı içinde dil seçeneği yok mu?

Office programının içinde dil tercihlerinin olmaması çok kötü olmuş. Bundan dolayı kullanmak istediğimiz dil için böyle yollara başvurmak zorunda kalıyoruz. Bu isteğimizi ABD Microsoft Office deki yetkililere mail yoluyla bildirdiğimizde, uygulamaları OS X işletim sisteminin diline ve bölge ayarlarına göre yerelleştirmenin, Apple’ın Mac OS uygulamaları için belirlediği bir davranış olduğu, bunu da platform standartlarına aykırı olacağı için kendilerinin değiştiremeyeceklerini belirtmektedirler.

Sanırım ilerleyen zamanlarda da eğer Apple bu standartı değiştirmez ise, Office de bu özelliği ekleyemeyecek gibi gözükmektedir.

Office for Mac 2011 Türkçe olmuyor

Bir de bir hatırlatma yapalım, Office for Mac 2011 kullanıcıları ise, Türkçe dil desteği olmadığı için, Excel, Word, Powerpoint ve Outlook programlarını sadece İngilizce olarak kullanabilmektedir. Herhangi bir yama ya da bu tarz bir ayar bulunmamaktadır. Eğer herhangi bir yöntem keşfettiyseniz, aşağıda yorumlarda bizimle paylaşırsanız, herkes için faydalı olacaktır.

Hakan avatarı
Teknoloji sevdalısı, blockchain ve yapay zeka konularında meraklı, araştırmacı ve girişimci...