OTA Nedir?

OTA Nedir

Artık günümüzde çocuk yaşlı demeden herkesin birer telefonu var. Zaman geçtikçe telefonlar gelişmekte ve telefon kullanımı da bir hayli artmakta. Telefona olan bağlılığımız hiç bir zaman bitmeyecek aksine gün geçtikçe artacak. Önceden telefonlar sadece aramaya veya müzik dinlemeye yarıyordu. Şimdi ise akıllı telefonlar ile birlikte telefon ile her işlemi yapabiliyoruz. Önceden bilgisayar ile yapılan işlemler şimdi ise rahatlıkla telefon ile yapılabiliyor. Telefon demişken bir de akıllı tabletlerden bahsedelim. Tabletler genel anlamda oyun veya e-kitap veya e-gazete okumak için alınsa da tabletler de telefonlar kadar kullanımı yaygın.

Telefonların markası neyse her geçen gün markalar telefonlarda değişiklik yapmaktadırlar. Genel anlamda yapılan bu değişikliklere Güncelleme deniyor. Telefonumuzu eskisinden daha iyi bir hale getirmek için ise bu güncellemeleri yapmak zorundayız. Bu güncellemeleri ise internet bağlantısı üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Wifi üzerinden veya kişisel internet verisi üzerinden. Bu ikisi haricinde ise telefon bağlantı kablosu üzerinden ise güncelleme yapılabilir. Bunların haricinde bir güncelleme sistemi daha var. Buna OTA güncelleme diyoruz. Eğer bir akıllı telefon kullandıysanız çok büyük ihtimalle bu OTA güncellemesini de duymuşsunuz demektir.

Peki nedir bu OTA güncellemesi?

Sizlere oldukça açık bir biçimde anlatacağım. OTA güncellemesi demek hiç bir ağ bağlantısına sahip olmadan telefonunuza gelen mevcut güncellemeyi yapmak demek. Wifi ağı veya kişisel internet verisi olmadan güncelleme yapmak demek. Güncelleme geldiğinde size bildirim gelir ve güncellemeyi çok rahat bir biçimde yapabilirsiniz. Ancak telefonunuzun şarjının yüzde 50’nin üstüne olmasına dikkat edin. Telefonunuz herhangi bir kapanmada güncelleme hem iptal olur hemde telefonunuz bir daha açılmayabilir. Bu sebepten ötürü telefonunuzu servise verilmek zorunda kalırsınız.

OTA Nedir

Peki neden böyle bir güncelleme şekli var?

Öncelik olarak günümüzde 375 mb veya 400 mb gibi güncellemeler kişisel veri interneti üzerinden 4.5G ile güncellenebilir. Ancak Android sürüm güncellemesinde bu iş biraz daha farklı sebebi ise yapılan güncellemenin boyutu. Boyut 1000 mb gibi yüksek ise OTA güncellemesi seçeneği kullanılır.

OTA güncellemesi sadece telefon veya tabletler üzerinden değil, bir çok akıllı cihaz üzerinden de kullanılabilir. Örnek olarak Akıllı TV’ler, uydu alıcıları, akıllı saatler sayılabilir.

OTA güncellemesi nedir? konusu hakkında aklınızda soru veya soru işaretleri kalmış olabilir bu sebepten ötürü bizlere sormaktan çekinmeyin. Bir sonraki konuda görüşmek üzere…

Ahmet Doğukan avatarı
Her teknoloji sever gibi küçüklüğünde teknolojiye merak saran bir kişiliktim. Daha sonra işi büyük yerlere çektim. İlk olarak bir çok haber sitesi ve kendime proje olarak yaptığım bir çok site yönettim ve yazarlık yaptım. Bundan sonra sosyal medyada çok sevilen bir sayfanın yazarlığını yaptım. Bundan sonra ise PC Hocası ekibi ile 1 yıl çalıştım. Şimdi ise Dijital Portal ekibinde yazarım. Ayrıca aktif olarak kendi projelerimi de yürütmek ile meşgulüm.