İthalatçı Garantili Ne Demek?

apple-turkiye-garantili-ne-demek

Cep telefonu araştırmasına giren kullanıcılar ‘Türkiye – distribütör garantili’ ve ‘İthalatçı garantili’ gibi terimlerle sık sık karşılaşıyor. Özellikle internet sitelerinde her iki garanti türü de, aynı telefon modellerinde farklı farklı kullanılırken ortaya büyük bir kafa karışıklığı çıkıyor. Özellikle iPhone satın almak isteyen kişiler Apple Türkiye garantili ne demek ya da Apple Türkiye garantisi nedir gibi sorular yöneltirken, hangisinin daha iyi olduğuna, avantaj ve dezavantajlara karar veremiyorlar. Bu yazıda ise ithalatçı garantili ne demek hakkındaki merak edilenleri yanıtlayıp en azından bir fikir edinmenizi sağlayacağız, ardından kararı size bırakacağız.

İthalatçı Garantili Ne Demek?

Apple Türkiye garantisi nedir sorusunun yanıtı aslında ithalatçı ve distribütör garantisi terimlerinin ardında yatıyor. Bu iki sıfatla satılan telefonlara bakarsanız, ithalatçı garantili olanların bariz şekilde ucuz olduğunu göreceksiniz. Peki bu fiyat farkının sebebi ne, ucuz etin yahnisi yenir mi? Hatta yenirse, ne kadarı yenir?

Teknolojilik ürünler, bilhassa cep telefonları ülkemize iki şekilde giriyor; normal, resmi distribütör aracılığıyla ve bir de üçüncü parti şeklinde, ithalat yoluyla. Telefonların ithalat edilip distribütörden ayrı olarak satışını engelleyen bir yasa bulunmazken, dolayısıyla ortaya bir fiyat farkı çıkıyor ve genellikle 100 ile 500 TL arasında daha ucuza satılıyorlar.

apple-turkiye-garantisi-nedir

Apple Türkiye Garantili Ne Demek?

Aynı durum Apple ürünleri için de geçerli. iPhone fiyatlarına baktığınızda da modeli pek fark etmeksizin, Türkiye garantili ve ithalatçı garantili olanlar arasındaki değişimi göreceksiniz. Bu noktada kullanıcılar şüpheye düşerken, garanti kapsamı konusunda farklar mevcut.

Türkiye garantili, yani resmi distribütör aracılığıyla getirilen bir iPhone ya da farklı marka, model akıllı telefon bozulduğunda, sorun yaşandığında doğrudan resmi yetkili servise götürür, orada onarımını yaptırır ya da değişim gerçekleştirirsiniz.

Peki ithalatçı firmalar garanti vermiyor mu? Tabii ki veriyor fakat hiçbir zaman distribütör garantisi kadar güvenilir olmuyor. Yine telefonunuz arıza yaşadığında tamir etmeyi vadediyorlar fakat şartları ve koşulları doğrudan kendileri belirliyorlar. Örneğin bire bir orijinal parçalar takılmama ihtimali doğuyor. Aynı zamanda pek çok durumda Apple doğrudan cihaz değişimi yaparken, ithalatçı garantili telefonlar bunu uygulamayabiliyor.

ithalatci garantili ne demek

Dolayısıyla seçim yaparken her zaman Türkiye garantili iPhone daha iyi bir seçenek oluyor fakat aradaki fiyat farkı kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Aslında bu biraz da sizin telefonu kullanım şeklinize ve sürenize bağlı diyebiliriz. Eğer kesinlikle güvendiğiniz, kronik arızası olmayan bir telefon alacaksanız riske girerek ithalatçı garantisi tercih edebilirsiniz. Fiyat farkı sizin için sorun değilse ve cihazda arıza yaşandığında hiçbir sorun yaşamak istemiyorsanız da, Türkiye garantisi olması daha az başınızı ağrıtacaktır.

Peki ithalatçı garantili telefonlar nasıl daha ucuza satılıyor? Aslında bunu tahmin etmek çok zor değil çünkü en basitinden, geçtiğimiz gün satışa sunulan ve yakında ülkemize de gelecek olan iPhone X örneğinde görüyoruz ki, bu cihaz ABD’de 999 dolardan çıktı. Bunu Türk Lirası’yla hesapladığımızda, yaklaşık 3900 TL (15 Kasım 2017 itibariyle) gibi bir rakama denk geliyor. Fakat Apple Türkiye garantili olarak telefon ülkemizde 6100 TL’den satılacak. İşte telefonu ithal edip doğrudan getiren firma, bu ciddi fiyat farkını azalttığı için kendisi de daha uygun fiyatlarla satışa sunabiliyor.

Sonuç olarak, telefon satın alırken Türkiye garantili olması her konuda avantaj sağlar fakat aynı zamanda fiyat da bir hayli yükselir. Dolayısıyla hangisini seçeceğiniz biraz da kişisel tercihlerinize ve elinizdeki bütçeye bağlı oluyor.